Trzeci etap znoszenia obostrzeń
praca własna
Autor Przemysław Terlecki - 13 Maja 2020

Morawiecki o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Jest ważna deklaracja dotycząca Śląska

Trzeci etap znoszenia obostrzeń - to właśnie na informacje dotyczące kolejnego etapu znoszenia obostrzeń czekali Polacy. Te ogłosić podczas konferencji zapowiedzianej na 12:30 miał Mateusz Morawiecki. W istocie, padło wiele ważnych słów i deklaracji, które mniej lub bardziej wpłyną na funkcjonowanie naszego kraju.

Trzeci etap znoszenia obostrzeń wprowadzonych dotąd z powodu pandemii koronawirusa - na ogłoszenia dotyczące właśnie niego czekała cała Polska. Po 12:30 zaczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas niej poruszył temat trzeciego etapu znoszenia obostrzeń. Dotąd wszyscy byliśmy przekonani, że to nastąpi 18 maja.

Tak przynajmniej sugerowali politycy obozu władzy, którzy występowali w mediach w ostatnich dniach. Czy to potwierdzona data? Głos w sprawie zabrał sam premier Mateusz Morawiecki, który na konferencji prasowej wystąpił w towarzystwie ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego oraz ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.

- Wiem, że ostatnie dni, tygodnie i miesiące były dla nas trudne. Wpłynęły negatywnie na nasze życie, pracę. Są wielkie obawy o przyszłość. Staramy się wspierać ludzi we wszystkich wysiłkach - zaczął Morawiecki. Jak jednak podkreślił premier, nie ma zamiaru zamykać Śląska, a "aktywnie wspierać lokalną społeczność, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa".

Ile zarabia prezydent Andrzej Duda? Niektórzy na takie pieniądze muszą pracować cały rokIle zarabia prezydent Andrzej Duda? Niektórzy na takie pieniądze muszą pracować cały rokCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką
2. Całe województwo może zostać zamknięte? Jest oficjalna odpowiedź ministra Szumowskiego, ma pomysł

Trzeci etap znoszenia obostrzeń

Jak podkreślił Morawiecki, pierwsze dni maja nie pomogły w utrzymaniu Polaków w ryzach. Premier zaznaczył też, że nic nie będzie wyglądało tak, jak wcześniej, ale tylko trzymanie się rygorów, dezynfekcji i dystansowania może nam pomóc w powrocie do życia gospodarczego.

- Wirus jest nieprzewidywalny, jest groźny. Ognisko zawsze może wybuchnąć w danym miejscu. Wiemy, co się dzieje na Śląsku, w kopalniach. Tam mamy wzrost zakażeń - mówił Morawiecki.

Od 18 maja znów funkcjonować będą mogły zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i "wszystkie tego typu, co będzie zapisane w rozporządzeniu". Jednak podkreślił premier, że należy będzie zachować odpowiedni rygor i dystans. To samo tyczy się lokali gastronomicznych, które jednak będą otwarte częściowo - przede wszystkim mowa o ogródkach przy lokalach gastronomicznych.

Była kultowym miejscem nie tylko dla Polaków. Teraz Janów Podlaski szura o dnoByła kultowym miejscem nie tylko dla Polaków. Teraz Janów Podlaski szura o dnoCzytaj dalej

Zmiany dotyczą także poruszania się w komunikacji miejskiej. Już nie będzie rygoru, który nakazywał siadanie co drugie miejsce siedzące. Jak podał premier, mowa o 30% wszystkich miejsc, co oznacza, że wliczane będą także miejsca stojące. Jak podał na przykładzie, dotąd w autobusie z 50 miejscami siedzącymi i 100 stojącymi, dostępne było jedynie 25 miejsc. Teraz będzie to 45.

Zmiany dotyczą także nauczania wśród dzieci. Od 25 maja w klasach 1-3 zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Chodzi jednak nie o nauczanie, a jedynie o opiekę nad tymi dziećmi, których rodzice nie mają możliwości poświęcania im całego dnia.

- Od 25 maja w klasach 1-3 szkoły podstawowej zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to zwyczajna edukacja, ale zajęcia opiekuńcze. Umożliwimy również konsultacje dla maturzystów, a od 1 czerwca z takich konsultacji mogą korzystać wszyscy uczniowie. Utrzymujemy jednak możliwość otrzymania zasiłku opiekuńczego - podkreślił Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pilne: rząd ogłosił zniesienie obostrzeń. Znamy szczegóły, dużo się zmieni
  3. Premier Morawiecki poinformował o ważnej decyzji rządu. Od najbliższej niedzieli nowe zmiany w obostrzeniach
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Niewiarygodne odkrycie w Dolinie śmierci. Ostatni raz był widziany 68 lat temu
Do fryzjera nie pójdziesz, nawet gdy wszystkich otworzą. Jest jeden problem, którego nie dasz rady przeskoczyćDo fryzjera nie pójdziesz, nawet gdy wszystkich otworzą. Jest jeden problem, którego nie dasz rady przeskoczyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News