Truskawki i maliny nie pojawią się w tym roku w sklepach?
eastnews/Carlos Sanchez Pereyra / Design Pics
Autor Radosław Święcki - 10 Kwietnia 2020

W nadchodzące lato w sklepach nie znajdziemy ani truskawek, ani malin? Problem jest głębszy

Truskawki, maliny, czereśnie nie pojawią się w tym roku w sklepach? To niestety dosyć realny scenariusz. Wszystko przez zamknięcie granic, które uniemożliwia podjęcie pracy Ukraińcom przy zbiorach owoców.

Truskawki nie w te wakacje?

Truskawki, maliny, czereśnie – przy zbiorach tych owoców od lat pracują w Polsce Ukraińcy. W tym roku sytuacja może się jednak diametralnie zmianie, bowiem z powodu zamknięcia granic pracownicy z Ukrainy mogą nie dojechać.

Takiego scenariusza obawiają się państwo Andrzejewscy z gospodarstwa pod Poznaniem, którzy uprawiają truskawki.

Ważne informacje dla kierowców. Wiadomo, jakimi dokładnie samochodami można podjechać do warsztatuWażne informacje dla kierowców. Wiadomo, jakimi dokładnie samochodami można podjechać do warsztatuCzytaj dalej

- Ich obecność to być albo nie być dla wielu gospodarstw. Moim zdaniem dla sezonowych pracowników powinny być otwarte granice. Kierowcy wjeżdżają, to czemu nie pracownicy do zbiorów? Niestety, nie uznano ich za pilnie potrzebnych - mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Hanna Andrzejewska.

Pani Hanna jest sceptyczna w kwestii ewentualnego zastąpienia Ukraińców Polakami, wśród których wielu na skutek nadchodzącego kryzysu gospodarczego straci pracę.

- Cienko to widzę. Przez ostatnie lata Polacy już nie pracowali na plantacjach, a to ciężka robota. I nie będzie efektywna, jeśli przyjadą pracownicy bez doświadczenia – mówi Andrzejewska.

Wielu Ukraińców – jak zauważa gazeta - ma karty pobytu, a tym samym pozwolenia na pracę, ale polsko-ukraińska granica jest zamknięta dla obcokrajowców po obu stronach. Przekraczać mogą ją niemal tylko służby sanitarne i kierowcy ciężarówek wożących towar. Przejeżdżać mogą również samochody osobowe, tyle, że większość Ukraińców nie ma aut.

W tym roku nie ma szans na zagraniczne wakacje? Prezes niemieckiej Izby Lekarskiej nie pozostawia złudzeńW tym roku nie ma szans na zagraniczne wakacje? Prezes niemieckiej Izby Lekarskiej nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

Katastrofa dla eksportu?

Nadziei na otwarcie granic nie kryje Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

- Jak wszystko zawiedzie, to będzie katastrofa dla eksportu. Owoców nie zbierzemy, nie będzie czym handlować, setki tysięcy ton nie będzie wyeksportowanych, ucierpią zakłady przetwórcze – mówi Maliszewski, dodając, że nawet jeśli owoce się pojawią, to będzie ich mało i będą drogie.

Zdaniem prezesa Związku Sadowników najlepszym wyjściem byłoby stworzenie specjalnych korytarzy dla Ukraińców.

Nieoficjalne: Rząd luzuje zakazy. Otworzy niektóre sklepy w galeriach handlowych, ale tylko z określonych branżNieoficjalne: Rząd luzuje zakazy. Otworzy niektóre sklepy w galeriach handlowych, ale tylko z określonych branżCzytaj dalej

- Jest masa Ukraińców z pozwoleniami na pracę, ale nie mogą wjechać. Wiemy, że po przyjeździe będą musieli przejść kwarantanny i testy, ale jesteśmy to w stanie zorganizować - mówi Maliszewski.

Pani Hanna uważa, że pracownicy kwarantannę mogliby przechodzić, pracując, z zastrzeżeniem, że nie będą opuszczać gospodarstwa.

- Nie widzę sensu, by siedzieli zamknięci w pomieszczeniu. Równie dobrze mogą przebywać w tym czasie na polu – mówi Andrzejewska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News