BiznesINFO.pl
lato

Trendy w technologii – nowości nadchodzącego sezonu

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Przyszło słońce, rząd poluzował pandemiczne obostrzenia i znów możemy się spotykać z przyjaciółmi, wyjeżdżać - choć nie bez mniejszych czy większych przeszkód w przypadku wyjazdu za granicę. Podczas wakacji należy uważać, ponieważ część z nas podczas wypoczynku chętniej sięga po wszelkiego rodzaju używki. Najlepiej brać przykład z osób, dla których ten czas staje się okazją do staranniejszego dbania o własne zdrowie. 

Technologia próbuje nadążać za coraz bardziej popularnym trendem na tzw. zdrowy tryb życia. Producenci wielu używek starają się dostosować swoje produkty w taki sposób, aby były jak najmniej szkodliwe dla zdrowia. Nie każda osoba będzie miała łatwość nagłego przejścia na zdrowy tryb życia. Bardzo często takie intensywne próby przynosiły odwrotny skutek, a osoby uzależnione wracały w większym stopniu do swoich nawyków. 

Na przykład w branży tytoniowej palacze przez wiele lat musieli ograniczyć się do tradycyjnych, bardzo szkodliwych dla zdrowia papierosów. Potem na rynku pojawiły się alternatywy w postaci produktów z grupy tzw. nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Dopiero w ostatnich latach palący zyskali więcej możliwości - najpierw pojawiły się papierosy elektroniczne, a potem podgrzewacze tytoniu.  Zdaniem kilkudziesięciu instytucji zdrowia publicznego na świecie, e-papierosy redukują szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, bo nie wykorzystują procesu spalania i nie wydzielają dymu. Jak wiadomo, to dym jest odpowiedzialny za znakomitą większość chorób odtytoniowych. Zdeterminowani konsumenci w poszukiwaniu podobnych doznań, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, rozglądają się za produktami potencjalnie jeszcze mniej szkodliwymi, niż e-papierosy, czy podgrzewacze. Do takich należą np. saszetki nikotynowe, które zostały umieszczone na tzw. skali obniżania ryzyka przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny, jako mniej szkodliwe od pozostałych alternatyw dla tradycyjnych papierosów poza nikotynową terapią zastępczą, czyli wspomnianymi gumami i plastrami.

Saszetki nikotynowe są dużo mniej szkodliwe od standardowego papierosa nie tylko dlatego, że nie wytwarzają dymu, ale nie zawierają też tytoniu, a tylko nikotynę. Konsumenci od niedawna mają dostęp do nowego produktu na rynku – doustnych saszetek nikotynowych. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej tego typu produktów. Od początku czerwca do szeregu alternatyw dołączą saszetki jednej z najbardziej rozpoznawanych marek (VELO), które umożliwiają dostarczanie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych, a także bez żadnych zapachów. Potwierdzone jest, że rozwiązanie to niemal całkowicie zmniejsza negatywne działanie (w porównaniu ze szkodliwością jaką niesie ze sobą palenie klasycznych papierosów). Być może, takie nowości technologiczne znacznie ułatwią drogę do rzucenia palenia bardzo zaawansowanym nałogowcom. Wiadomo - najlepiej porzucić wszelkie używki, ale jeżeli wydaje się to zbyt trudne, być może warto postawić na potencjalnie mniej toksyczne rozwiązania - tym bardziej, że saszetek nikotynowych można używać dyskretnie, właściwie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla innych. Warto też obserwować rynek – liczymy na to, że nowe technologie stworzą niebawem kolejną alternatywę, która tym razem nie będzie zawierała ani nikotyny, ani tytoniu. 

Materiał opracowany na podstawie źródeł Public Health England:

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >