Trendsetter – kto to taki i czym się zajmuje?
pixabay.com
Autor Iga Marciniszyn - 3 Stycznia 2021

Trendsetter – kto to taki i czym się zajmuje?

W czasach, gdy konkurencja w wielu branżach wciąż rośnie, a standardowe działania reklamowe są nieefektywne, zostało stworzone nowe działanie marketingowe, które wpływa na wzrost sprzedaży produktu i pozwala wypromować nowy. Jednym z takich działań jest zaaranżowanie współpracy z trendsetterem, którego rola może okazać się nieprzeceniona.

Kim jest trendsetter?

Trendsetter to osoba, która doskonale zna obowiązujące trendy, jest ich prekursorem i wpływa na decyzje zakupowe innych osób. Z takim opisem kojarzą nam się głównie znane osoby, które w mediach społecznościowych w ramach współpracy z markami prezentują produkty, opisują ich użyteczność i działanie. Jednak nie tylko znane osoby można zaliczyć do grona trendsetterów. Może nim być każda osoba, która dzieli się z drugą opinią o produkcie, poleca lub odradza zakup, opowiada o wadach i zaletach danej rzeczy czy usługi.

Jak nawiązać współpracę z trendsetterem?

Zatrudnienie trendsettera jest typowym działaniem z zakresu marketingu rekomendacji. Jego głównym celem jest wywołanie fali rekomendacji wśród konsumentów. Drogi do uzyskania rekomendacji od trendsettera są dwie. Z jednej strony, możliwe jest nawiązanie opłacanej współpracy z trendsetterem, a wówczas możliwe jest ustalenie konkretnych warunków i formy wypowiedzi trendsettera na temat produktu. Firma nawiązująca taką współpracę musi doskonale zadbać o to, by osoba ta świetnie poznała produkt i przedstawiła go w sposób zgodny z wartościami wyznawanymi przez markę. Ponadto w warunkach współpracy można ustalić ilość dodawanych informacji o produkcie oraz konkretne media, na których taka informacja się pojawi. Drugą drogą do pojawienia się w mediach społecznościowych trendsettera jest możliwość wysłania mu paczki PR-owej, bez nawiązywania współpracy i oczekiwanie na łut szczęścia. W takiej sytuacji istnieje szansa, że osoba ta otworzy przesyłkę i, jeśli spodoba jej się np. sposób zapakowania czy zawarty w paczce produkt, zupełnie nieodpłatnie poinformuje o nim na swoich social mediach.

Co ważne, potęga trendsettera polega nie tylko na tym, że zareklamuje dany produkt, ale w przypadku nowych firm pozwoli na zaistnienie w świadomości konsumentów pojawienia się na rynku nowej marki. Jak wiadomo, może to okazać się kluczowe dla podejmowania decyzji przez osoby rozważające zakup w danej kategorii produktowej.

Trendsetter a influencer

Pojęciem powiązanym z „trendsetterem” jest „influencer”. Jako trendsetter określa się osobę prowadzącą szeroko pojętą aktywność w zakresie mody i trendów, natomiast filarem aktywności influencera jest działalność online. W obecnych czasach to właśnie działalność prowadzona w Internecie ma największą skuteczność. Nigdy wcześniej informacja nie była w stanie dotrzeć do tak wielu w tak krótkim czasie.

Grupa mikroinfluencerów czy jeden makroinfluencer?

Strategiczną decyzją przed podjęciem współpracy z konkretnym trendsetterem jest wybranie tego, który najbardziej pasuje do marki; dla którego użytkowanie naszego produktu jest czymś naturalnym; który jest lubiany przez grupę docelową inie promował już swoim wizerunkiem produktu z tej samej kategorii. Bardzo istotnym jest zastanowienie się też nad tym, czy bardziej skuteczne z pozycji naszej marki będzie zaaranżowanie współpracy z jednym czy dwoma makroinfluencerami, czyli osobami o bardzo dużej ilości obserwatorów, czy może z większą liczbą mikroinfluencerów, czyli osobami o nie tak dużej ilości obserwatorów, jednak dbające o swój content i często specjalizujące się w pewnym zakresie tematycznym. Warto zastanowić się, czy nie lepsi dla naszej marki będą właśnie mikroinfluencerzy, którzy z jednej strony jednoczą wokół siebie mniejszą rzeszę fanów, ale z drugiej zazwyczaj jest to grupa bardziej oddana, a przede wszystkim taka, która faktycznie zainteresowana jest tematyką poruszaną w social mediach mikroinfluencera. Reklama u makroinfluencera często może zostać potraktowana jako kolejna z akcji promocyjnych, przez co w oczach potencjalnego konsumenta opinia ta może stracić na wiarygodności. Ponadto badania uzasadniają, że im większa ilości obserwatorów, tym mniejsze ich zaangażowanie. Kiedy jest ich mniej, czują, że tworzą społeczność; nie mają poczucia, że ich komentarz zatonie w morzu innych, więc łatwiej wchodzą w reakcję.

Trendsetterzy stali się największymi narzędziami w rękach marketów naszych czasów. Tworzą nowe potrzeby zakupowe, na ogromną skalę prowadzą kampanie informacyjne o nowych produktach i, niestety, stale namawiają do konsumpcjonizmu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News