Strefy czystego transportu uderzą w kopcące auta
Wikipedia/Piotr Biegała
Autor Radosław Święcki - 1 Grudnia 2020

Lepiej zmień samochód, za chwilę nie wjedziesz do miasta. Ministerstwo Klimatu szykuje potężne obostrzenia

Masz kopcący samochód i chcesz wjechać do centrum miasta? Nie można wykluczyć, że niedługo w takiej sytuacji będziesz musiał zmienić auto, bądź skorzystać z komunikacji miejskiej. Wszystko z powodu planów Ministerstwa Klimatu i Środowiska odnośnie utworzenia stref czystego transportu.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Od kiedy wjazd do dużych miast przez auta zanieszczyszczające powietrze będzie niemożliwy
 • Dlaczego strefy czystego transportu nie wypaliły w Krakowie
 • Dlaczego przepisy są krytykowane przez organizacje antysmogowe

Strefy czystego transportu uderzą w kopcące auta

Na łamach naszego portalu przeplatają się złe i dobre wiadomości dla kierowców. W ostatnim czasie informowaliśmy z jednej strony np. o podwyżce opłat za brak biletu parkingowego w Warszawie, z drugiej o braku konieczności posiadania dokumentu prawa jazdy podczas podróży (zmiana ta wejdzie w życie lada dzień, bo już 5 grudnia). Teraz wiadomość, która dla znacznej części kierowców będzie zaliczać się do gatunku tych pierwszych.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” opracowuje regulacje dotyczące tworzenia tzw. stref czystego transportu. Znalazły się one w projekcie noweli ustawy o elektromobilności, która jest obecnie na etapie konsultacji. Resort chce by gminy już od przyszłego roku stworzyły obszary do których nie będą mogły wjeżdżać samochody, które w znaczący sposób zanieczyszczają powietrze, a już za 10 lat takie strefy miałyby być obowiązkowe w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Kupowanie w Rossmannie całkowicie po nowemu. Drogeria zdecydowała się na wielką rewolucjęKupowanie w Rossmannie całkowicie po nowemu. Drogeria zdecydowała się na wielką rewolucjęCzytaj dalej

Takie zmiany to dramat dla wielu kierowców, którzy nie ma co ukrywać, posiadają auta zanieczyszczające powietrze i chcąc udać się do miasta będą musieli skorzystać z komunikacji (nie wszędzie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać), bądź... zmienić samochód, co też dla wielu byłoby (przede wszystkim finansowym) wyzwaniem.

Przepisy, jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” już teraz pozwalają na tworzenie takich stref, ale jak na razie miasta nie wykazują w tej kwestii specjalnego zainteresowania. Powód? Wydzielone obszary mogłyby być dostępne wyłącznie dla pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem lub gazem ziemnym.

Gazeta przypomina, że dotychczas tylko Kraków zdecydował się na wyznaczenie strefy czystego transportu, chcąc w ten sposób ograniczyć wjazd samochodów na Kazimierz. Po kilku miesiącach jednak radni zdecydowali, że wjeżdżać będą mogli klienci sklepów mieszczących się na Kazimierzu. W praktyce więc taka strefa przestała mieć sens, gdyż każdy kierowca mógł tłumaczyć, że udaje się na zakupy.

Już 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słaboJuż 1 stycznia wejdzie w życie nowa opłata. Od wysokości rachunków może Ci się zrobić słaboCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Organizacje antysmogowe krytykują

Wydawać by się mogło, że proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany zyskają poklask np. organizacji walczących ze smogiem. Okazuje się, że nie do końca. Przedstawiciele tych organizacji zwracają uwagę, że nowela ma wiele wad i nie przyczyni się na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń przez samochody

Bartosz Piłat z Polskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” zwraca uwagę, że restrykcje nie będą dotyczyć mieszkańców wyznaczonych stref, wskazując, że np. w Krakowie aż 60 proc. jeżdzących po mieście samochodów należy do jego mieszkańców.

Rząd chce pełnego oskładkowania Polaków. Na celowniku 1 mln umów zleceńRząd chce pełnego oskładkowania Polaków. Na celowniku 1 mln umów zleceńCzytaj dalej

– Jeśli tak duży odsetek aut nie będzie musiał spełniać standardów emisji spalin, to poprawa jakości będzie niemożliwa. W Europie istnieje ponad 230 stref czystego transportu i w każdej z nich wymagania dotyczą także mieszkańców – komentuje Piłat.

Według Polskiego Alarmu Smogowego błędem jest również zrównywanie samochodów z silnikiem benzynowym i z silnikiem Diesla. W obu przypadkach spełnianie określonych norm (np. Euro 4 i czy Euro 5) oznacza zupełnie inną skalę emisji zanieczyszczeń.

- Oznacza to, że gdyby dziś ustanowiono strefę czystego transportu w Warszawie, to na jej ulice nie mógłby wjechać pojazd benzynowy wyprodukowany w 2004 r., za to emitujący wielokrotnie więcej pyłów czy tlenków azotu pojazd z silnikiem Diesla wyprodukowany w 2010 r. wjeżdżałby bez problemu – informuje cytowana przez gazetę organizacja.

Polski Alarm Smogowy zwraca również uwagę na listę wyjątków określających kto może wjechać do strefy czystego transportu bez spełniania wymogów emisyjnych. Jak zauważa organizacja jest ona długa i skomplikowana, co w praktyce sprawi, że zasady będą trudne do wyegzekwowania. Poza wspomnianymi mieszkańcami stref mogliby się po niej poruszać np. pojazdy należące do mikro i małych firm. Z przytoczonych przez gazetę danych wynika, że tym samym przepisów nie musiałoby przestrzegać ok. 2 mln kierowców.

Niespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczkiNiespodziewana decyzja, w sobotę aktualizacja obostrzeń. Mogą cię zwolnić z noszenia maseczkiCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni
 2. Nadchodzi koniec legendy - pożegnamy Volkswagena Passata
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Wielka radość w rodzinie Adama Małysza. Wspaniała nowina
 8. Kultowe ciasto Snickers, teraz bez pieczenia. Niebywała pyszność
Minister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościMinister ujawnił nacisk Dudy ws. zamknięcia stoków naraciarskich. Prezydent nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News