Testy na koronawirusa kosztują około 400 złotych
fot. Tom Wolf / flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 26 Marca 2020

Wiemy, ile kosztuje wykonanie testu na koronawirusa w laboratorium. Dla wielu Polaków to bardzo duża kwota

Koszt testu na koronawirusa jest niemały i jest szacowany na około 400 złotych według Warsaw Genomics, które wykonuje testy. Odczynniki do ich przeprowadzania są kupowane w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Japonii i Chinach.

Test na koronwirusa kosztuje wciąż niemało

Jak się okazało, za testy na koronawirusa wykonywane przez Warsaw Genomics, nie płacą podatnicy, a koalicja firm na rzecz walki z koronawirusem. Są to pieniądze przekazane z datków przez PKO BP, Żabkę, BNP Paribas czy Fundacje TVN.

Koszt takiego testu jest porównywalny do tego, który pojawiał się w przypadku pierwszych osób, które chciały wykonać taki test i było to 500 złotych. Jak zauważa Krystian Jażdżewski z Warsaw Genomics w wypadku jego laboratorium cena testu jest niższa niż wynoszą szacunki NFZ. - NFZ wycenia to na 450 zł, taki koszt został wyceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Ja oceniam na 400 zł, tyle kosztuje test w naszym laboratorium. Nie można go kupić, testy wykonujemy bezpłatnie na zlecenie szpitali i sanepidu. Koszty tego testu pokrywa koalicja firm na rzecz walki z koronawirusem - mówił Krystian Jażdżewski.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało”, jest ważniejsza kwestia

Laboratorium Warsaw Genomics wykonuje takich testów dziennie około tysiąca. - Pracujemy nad zwiększeniem liczby testów realizowanych w ciągu doby, więc potrzeby będą rosły - tłumaczy rzeczniczka Warsaw Genomics Barbara Wasyl.

Jednak to, co jest obecną bolączką firmy jest odpowiednia ilość fartuchów jednorazowych. - Zabezpieczyliśmy tyle fartuchów jednorazowych, ile było dostępnych na rynku. Dzisiaj szukamy we wszystkich możliwych instytucjach prywatnych i państwowych. Fartuchy jednorazowe są dziś deficytowym towarem na świecie - przekazała portalowi money.pl rzeczniczka Warsaw Genomics Barbara Wasyl.

Rząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonychRząd nie spełni jednej z najważniejszych obietnic tarczy antykryzysowej. Wielu Polaków będzie oburzonychCzytaj dalej

"Spółka Warsaw Genomics została powołana przez Uniwersytet Warszawski do upowszechniania testów genetycznych. W obliczu pandemii koronawirusa zespół skoncentrował się na wykonywaniu testów w kierunku SARS-CoV-2. Cała rutynowa dla Warsaw Genomics działalność diagnostyczna została wstrzymana i nie są wykonywane inne testy niż w kierunku koronawirusa" - informuje portal money.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w komunikacji miejskiej, ludziom puszczają nerwy. "Gdzie jest szacunek dla ludzi. To igranie z ogniem".
  2. Objawy zawału serca u kobiet mogą być nietypowe. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Największy skok zakażeń w Rosji. Smutna granica bardzo blisko
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News