Terminale trafią za jakiś czas do wszystkich kościołów?
eastnews/PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK
Autor Radosław Święcki - 28 Listopada 2020

Dasz na tacę płacąc kartą? Biskupi chcą wprowadzenia terminali do kościołów

Od początku pandemii pojawiają się apele, by w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo unikać płacenia pieniędzmi. W większości miejsc płatność bezgotówkowa jest możliwa, wyjątkiem pozostaje natomiast kościół, gdzie nie ma możliwości przekazania datków kartą. Okazuje się, że biskupi od dłuższego czasu apelują o wprowadzenie terminali, ale przeciwnikiem tego rozwiązania są proboszczowie. Na szczęście są już chlubne wyjątki.

Terminal w kościele?

Od początku pandemii koronawirusa pojawiały się apele o unikanie płacenia gotówką, by uniknąć sytuacji, że banknoty i monety wędrują z rąk do rąk. Przywoływano opinie ekspertów według których koronawirusy mogą przetrwać na gładkich powierzchniach prawie 30 dni. By zachęcić do płatności bezgotówkowych zwiększono nawet limit płatności bez podawania PIN-u z 50 do 100 zł, a wspomniane apele kierowali zarówno rządzący jak i same sklepy, co widoczne było chociażby za sprawą komunikatów umieszczanych przy kasach. Zaskakujące odmienne stanowisko w tej kwestii wydał jedynie szef Banku Centralnego Adam Glapiński podkreślając, że „Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku wspierania obrotu bezgotówkowego”, a wszelkie próby wyeliminowania z obiegu drukowanego pieniądza i monet „należy traktować jako zagrożenie dla wolności obywateli”.

Opinii prezesa Narodowego Banku Polskiego nie podziela najwyraźniej większość Polaków. Z przywołanych przez Money.pl danych Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika, że w okresie pandemii blisko połowa społeczeństwa świadomie zrezygnowała z płatności gotówką. Problem w tym, że są miejsca, w których płacenie inną drogą niż pieniędzmi nie jest możliwe.

- Teraz to ja wyjmuję pieniądze tylko na tacę – usłyszałem nie dalej jak przedwczoraj od bliskiej mi osoby w wieku 60 plus, gdy w trakcie rozmowy zdaliśmy sobie sprawę, że od dłuższego czasu nie płaciliśmy w sklepie gotówką.

Okazuje się, że w podobnej sytuacji jest minister finansów Tadeusz Kościński. - W Polsce nie używam gotówki od około dwóch lat. Przyznam, że jest to problem, gdy idę do kościoła i nie mogę zostawić pieniędzy na tacy. Dlatego nakłaniam, aby Kościół też rozważył akceptacje płatności bezgotówkowych – powiedział szef resortu finansów.

Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyWydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymianyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Obostrzenia podczas świąt 2020 już pewne. Niestety potwierdziło się to, czego się wszyscy obawiali
  2. Jesteście pewni, że nie odpadlibyście na pierwszym pytaniu? "Milionerzy" potrafią zaskakiwać
  3. Godziny dla seniorów ograniczone. W jeden dzień przed Świętami zrobisz spokojnie zakupy

Kościół podzielony

Co na to Kościół? Okazuje się, że mamy do czynienia w tej kwestii z podziałem w tej instytucji. Liberalne stanowisko prezentują biskupi, zaś konserwatywne proboszczowie.

- Biskupi są za terminalami. Tam zaangażowanie widać. Problem jest w parafiach. Proboszczowie ich nie montują, bo wówczas ich przełożeni dowiedzieliby się, ile naprawdę na tacę zbierają - mówi w rozmowie z money.pl osoba zajmująca się popularyzacją płatności bezgotówkowych.

Ksiądz Rafał Główczyński, autor kanału „Ksiądz z osiedla” w rozmowie z Money.pl podkreśla, że nie do końca sobie wyobraża, by podczas Mszy Świętej terminal zastąpił tacę.

- Uważam, że stworzenie możliwości składania ofiar kartą, tak jak to jest np. w Hiszpanii, jest dobrym pomysłem, ale na pewno nie podczas mszy. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś zamiast tacy miał terminal, podchodził do każdego i pytał szeptem "potwierdzenie?". To musiałoby być jakieś oznakowane miejsce, gdzie każdy, kto chce, mógłby podejść bez zakłócania liturgii – komentuje ks. Główczyński.

Nowoczesne parafie istnieją

Tymczasem okazuje się, że są w naszym kraju kościoły, w których obecne są terminale. Chodzi o parafię św. Ignacego Loyoli i św. Andrzeja Boboli w Jastrzębiej Górze. Z kolei latem tego roku w kościele Matki Bożej Saletyńskiej na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku uruchomiono datkomat, gdzie można kartą uregulować ofiarę za zamówioną Mszę św.

- Datkomat znajduje się przy głównym wejściu do kościoła, na specjalnym pulpicie z instrukcją obsługi. Korzystający z niego mają do wyboru cztery kwoty: 5, 10, 20 i 50 zł. Datkomat jest prosty w obsłudze - przyciskiem wskazuje się kwotę, a potem przykłada kartę. Po dokonanej transakcji datkomat "dziękuje" i "mówi": Bóg zapłać – informowała „Gazeta Wyborcza”.

Nie za pomocą datkomatu, a przez internet intencję mszalną mogą natomiast zamówić parafianie klasztoru przy ul. Freta w Warszawie. Powyższe przykłady pokazują, że nie brakuje parafii, które są otwarte na nowinki techniczne, choć jest ich wciąż niewiele.

Sejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliSejm zadecydował w sprawie zakazu handlu. W końcu się ugięliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Mogło dość do tragedii, zahamował w ostatniej chwili. Są ranni, policja bada miejsce zdarzenia
  2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  3. Monstrualna obniżka cen w Rossmannie. Niemal wszystko kupisz prawie za darmo
  4. Świetne wiadomości dla naszych przyszłych emerytur. ZUS ujawnił nowe dane, mamy się z czego cieszyć
  5. Planujesz teraz zakupy? Mogą prosić cię o jedną rzecz, która okaże się wielkim oszustwem
  6. Fantastyczna wiadomość dla polskich skoczków. Są gotowi do występu, mają mnóstwo szczęścia
  7. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
Od dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęOd dziś w Kauflandzie kupisz specjalne produkty, których w tym roku jeszcze nie było. I trafisz na niejedną promocjęCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News