Telewizor do wymiany
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 13 Grudnia 2020

Telewizję w Polsce czeka ogromna zmiana. Wiele osób może mieć problem

Nie każdy telewizor będzie w stanie odnaleźć się w nowej, cyfrowej rzeczywistości. W 2022 r. dojdzie do prawdziwej rewolucji w telewizji naziemnej. Z uwagi na zmiany część użytkowników będzie zmuszona wymienić swoje odbiorniki. Warto uważnie przyjrzeć się specyfice sprzętu w trakcie zakupów, ponieważ nie wszystkie towary są dostosowane do nowej technologii.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie będą zmiany w nadawaniu telewizji
 • Kto będzie musiał wymienić telewizor
 • Na co zwrócić uwagę podczas zakupów

Stary telewizor, nowy sygnał. Szykuje się kolejna rewolucja w sposobie nadawania

Telewizor, który nie spełnia odpowiednich wymogów już za dwa lata stanie się zupełnie bezużyteczny. Wszystko z powodu poważnej zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej. Wiosną 2022 r. sygnał DVB-T zacznie być powoli zastępowany przez sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC.

Dzięki nowemu standardowi na telewizorze będzie można odbierać sygnał w jakości 4K. Co więcej, oferta programowa dla widzów telewizji naziemnej ulegnie rozszerzeniu. - Oferta programowa dopiero się kształtuje. Niektórzy nadawcy, jak TVP, już zaczęli testowo emitować sygnał DVB-T2 i przygotowują się do przejścia na nowy standard - zdradził Michał Kanownik, prezes stowarzyszenia Cyfrowa Polska.

Telewizor do wymiany. Uwaga na specyfikację i oznaczenia

Jednak zmiany w nadawaniu nie oznaczają, że każdy telewizor będzie musiał być zastąpiony nową wersją. Wirtualna Polska podaje, że przed koniecznością wymiany odbiornika uchronią się użytkownicy usług sieci kablowych i satelitarnych. Dostarczenie odpowiedniego dekodera, który umożliwi odbiór nowego sygnału, to obowiązek operatorów.

Kogo dotkną zmiany? Około 1/3 Polaków, ponieważ tyle osób korzysta z telewizji naziemnej według wyliczeń stowarzyszenia Cyfrowej Polski.

Tysiące Polaków może się załapać na specjalne emerytury. W wypłatach pomogą NiemcyTysiące Polaków może się załapać na specjalne emerytury. W wypłatach pomogą NiemcyCzytaj dalej

Przed wejściem w życie nowego nadawania warto sprawdzić, czy dotychczasowy sprzęt spełnia odpowiednie wymogi. Prezes Kanownik zaleca dokładne sprawdzenie dokumentów, zawierających specyfikację urządzenia. - Jednak w przypadku odbiorników używanych już od kilku lat takiej dokumentacji często nie ma. Wtedy najlepiej wejść na stronę producenta i wyszukać model telewizora lub zadzwonić na infolinię. Producent musi nam takie informacje podać - wyjaśniał ekspert.

Nie każdy użytkownik telewizji naziemnej będzie musiał zakupić nowy telewizor, ponieważ do niektórych urządzeń można dokupić specjalny dekoder. Dzięki podłączeniu go do starego nadajnika można uchronić się przed nadmiernym wydatkiem, jakim jest nowy telewizor spełniający normy sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC.

Jednak jeśli użytkownik zdecyduje się na zakup nowego sprzętu to powinien wnikliwie przeanalizować jego specyfikację. Choć od stycznia 2020 r. nie można sprzedawać urządzeń niedostosowanych do nowej technologii to na rynku w dalszym ciągu są dostępne telewizory, które nie będą odbierać nowego standardu.

Takie sprzęty najczęściej są wystawiane na promocje, aby zachęcić do zakupów klientów, którzy nie są świadomi nieuchronnych zmian w nadawaniu telewizji. Można je znaleźć zazwyczaj w mniejszych sklepach lub na portalach aukcyjnych. Jeżeli już po zakupie okaże się, że telewizor nie będzie w stanie odbierać nowego sygnału to klient ma prawo domagać się wymiany towaru lub zwrotu pieniędzy. - W przypadku problemów należy powiadomić o sprawie Inspekcję Handlową i UOKiK - oznajmił Kanownik. Po dokonaniu zakupu warto pamiętać także o zarejestrowaniu odbiornika. Za uchylanie się od obowiązkowej opłaty grozi bowiem kara finansowa.

Jednak ekspert zaleca wstrzymanie się od zakupu nowego sprzętu, ponieważ od przyszłego roku na polskim rynku będzie można sprzedawać wyłącznie telewizory, które obsługują technologię HbbTV, czyli Hybrid Broadcast Broadband TV. Jest to telewizja hybrydowa, która posiada zarówno tradycyjny sygnał, jak i dodatkowe usługi, które są oferowane poprzez złącze internetowe.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Zapomnisz, zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

  KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News