fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.03.2019. n/z Napis VAT z pieniedzmi w tle i dlonmi w czarnych rekawiczkach - koncepcyjne zdjecie wyludzenia VAT.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 29 Listopada 2020

Może zadzwoni sanepid, a może oszust. Pan Władysław trafił na drugą opcję i stracił 17 tys. zł

Telefon to nieodłączne urządzenie w życiu każdego człowieka, a w dobie pandemii może wydawać się nawet niezbędne. Niestety, dla niektórych to właśnie telefon stał się źródłem problemów. Okazuje się, że oszuści nie śpią nawet wtedy, gdy koronawirus grasuje.

Telefoniczne wyłudzenia w dobie pandemii

Dla sanepidu oraz lekarzy informacje dotyczące zakażeń koronawirusem oraz sytuacji chorych na COVID-19 są jednymi z najistotniejszych. To one pozwalają na podjęcie odpowiednich działań w kierunku zwalczania epidemii.

Jednocześnie epidemia to także gorący okres dla złodziei i oszustów wymyślających najróżniejsze sposoby na wyłudzenie danych osobowych oraz pieniędzy od naiwnych osób. Co więcej, wykorzystują oni dezinformację i niepewność panujące w społeczeństwie.

O tym, że złodzieje nie śpią przekonał się czytelnik Wirtualnej Polski, który dokładnie opisał swoją sytuację w liście wysłanym do redakcji.

MF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąMF dementuje plotki, które zasiały panikę wśród Polaków. Miliony odetchną z ulgąCzytaj dalej

- Odebrałem telefon i usłyszałem, że kontaktuje się ze mną sanepid. Chodziło o to, aby sprawdzić, czy kwalifikuję się do pójścia na kwarantannę. Poproszono mnie o podane danych: imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii dowodu i adresu. Na zakończenie usłyszałem, że w ciągu trzech dni pojawi się u mnie pogotowie - zaczyna swoją opowieść mężczyzna.

Nietrudno się domyślić, że do pana Władysława nikt się nie odezwał, a gdy ten skontaktował się z sanepidem, okazało się, że nie były prowadzone żadnej działania względem jego osoby. Mężczyzna postanowił przeprowadzić małe śledztwo i skontaktował się także z Krajowym Rejestrem Dłużników.

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznania
 3. Niewiarygodny list abp Gądeckiego. Miało być o adwencie, pisał o aborcji i Janie Pawle II
 4. PKO BP bije na alarm, klienci w niebezpieczeństwie. Bank apeluje o szczególną ostrożność

Telefon źródłem problemów zwykłych ludzi

- Okazało się, że jeden z banków oraz kilka firm pożyczkowych sprawdzało moje dane w KRD. Nie to było najgorsze. Dowiedziałem się, że zaciągnięto na moje dane pięć pożyczek o łącznej wartości 17 tys. zł. Wszystko to w niespełna dwa tygodnie od rozmowy telefonicznej - mówi oszukany i rozgoryczony pan Władysław. Niestety, ale podobnych przypadków jest więcej.

Oszuści żerują na pandemii koronawirusa i nagminnie podszywają się pod pracowników sanepidu. WP przypomina historię mężczyzny z Warszawy odbywającego kwarantannę. Łotr wyłudził od mężczyzny wrażliwe dane, a na jego ślad trafił za pomocą kanałów policyjnych, które podsłuchiwał.

Polacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziejPolacy masowo wypłacają pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziejCzytaj dalej

Policja oraz eksperci cały czas apelują o ostrożność i zwracanie uwagi na potencjalnych oszustów. Pracownicy sanepidu nie wypytują o dane osobowe, hasła do bankowości czy numer kont i kart kredytowych. Eksperci apelują o śledzenie swojego numeru PESEL w systemie informacji gospodarczej oraz regularne monitorowanie sytuacji swojego konta w banku.

Ze statystyk wynika, że Polacy obawiają się utraty danych osobowych oraz oszustw. "W przeprowadzonym przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl badaniu, 60 proc. respondentów zadeklarowało, że obawia się utraty danych osobowych, a 54 proc. za największe zagrożenie uznało wycieki z baz danych urzędów i firm" - pisze WP.

Niestety, ale w wielu przypadkach zawodzą systemy ochronne poszczególnych instytucji. Zdaniem wielu ekspertów są one po prostu dziurawe i nieskuteczne, a na tym także zyskują oszuści.

Nadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaNadchodzi europejska emerytura. System w Polsce zmieni się nie do poznaniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
 2. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
 3. NBP wydał ważny komunikat. Chodzi o pieniądze Polaków, instytucja chce wszystkim pomóc
 4. Wstydliwa wpadka przy nowych dowodach osobistych. Są w nich błędy, też mogłeś dostać wadliwy egzemplarz
 5. 308 nowych aut dla administracji rządowej. Mało? Dorzucili jeszcze myjnię
 6. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
 7. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News