Telefon, nie jeden a miliard zagrożonych na całym świecie
needpix.com
Autor Przemysław Terlecki - 17 Września 2019

Miliard telefonów zagrożonych atakiem. Twoja komórka również

Telefon - niezależnie, jaki masz - może być zagrożony atakiem ze strony hakerów. Przestępców nie interesuje także to, jaki urządzenie ma system operacyjny. W sumie na całym świecie zagrożonych jest miliard telefonów.

Telefon, niezależnie od modelu, generacji, a nawet dostępu do internetu lub jego braku, jest zagrożony atakiem ze strony hakerów, którzy znaleźli nowy sposób na dostanie się w posiadanie wrażliwych danych ludzi na całym świecie. Jak się okazuje, najnowsza metoda przestępców opiera się na SMS-ach, które wystarczy odebrać. Jeszcze nigdy dotąd atak na komórki nie był tak prosty.

Nowa strategia, a raczej metoda, którą wykorzystują hakerzy, nazywa się Simjacker. Ta pozwala na szpiegowanie i wykradanie danych bez wiedzy właściciela telefonu. Do ataku nie jest wymagane połączenie z internetem. Hakerzy, jak podaje Bankier.pl, wykorzystują tzw. binarny SMS, który zawiera w sobie kod, umożliwiający pobranie pobranie numeru IMEI telefonu, czyli numeru identyfikacyjnego.

Poważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychPoważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychCzytaj dalej

Telefon zainfekują SMS-em, a użytkownik nawet nie będzie zdawał sobie z tego sprawy

Wśliznięcie się do urządzenia otwiera przed hakerami niemałe pole do popisu. Przestępcy są wówczas w stanie nie tylko śledzić użytkownika telefonu, ale także ingerować w wiadomości tekstowe, a także wykonywać połączenia telefoniczne. Szczególnie groźny jest fakt, że mogą robić to na drogie numery premium, obciążające portfel szczególnie wysokimi opłatami.

Bankier.pl podaje jednak, że to nie wszystko, co mogą zrobić złoczyńcy. W skrajnych przypadkach ci mogą dostać się do przeglądarki internetowej w telefonie i pobrać odpowiednie oprogramowanie szpiegujące. To pozwoli na pogłębienie inwigilacji, a nawet otworzyć może im dostęp do konta bankowego, jeśli logujemy się do niego przez przeglądarkę lub aplikację mobliną.

Najgorsze w atakach Simjacker jest jednak to, że są niewykrywalne dla programów antywirusowych, a także nie pozostawiają żadnych widocznych śladów w naszym urządzeniu. Badacze z AdaptiveMobile Security, którzy wykryli nowy sposób atakowania telefonów, poinformowali o tym, że hakerzy atakowali dotąd w 30 krajach świata w rejonach Europy Wschodniej, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Afryce Północnej.

W sumie zagrożonych jest 1 mld telefonów. Większość telefonów, które znalazły się na celowniku, atakowanych było kilka razy dziennie. Najbardziej jaskrawy przykład stanowi jednak telefon mężczyzny, w który hakerzy metodą Simjacker ingerowali aż 250 razy tygodniowo.

Najdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćNajdroższa rasa psów w Polsce. Kosztują prawdziwą fortunę, mało kogo na nie staćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Nie żyje 10-latek, który zatruł się skażonym mięsem. Cierpiał przez prawie 8 lat
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News