GIS informuje o telefonie, który trzeba odebrać
unsplash/bicanski
Autor Radosław Święcki - 7 Listopada 2020

Ważny komunikat od GIS: Dzwoni do ciebie obcy numer? Musisz koniecznie odebrać telefon

Ważny komunikat od Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jeśli zobaczysz na wyświetlaczu swojego telefonu numer: +48-221-043-705, pod żadnym pozorem go nie odrzucaj, ani nie rozłączaj, gdy zorientujesz się, że mówi do ciebie automat. Od informacji, którą usłyszysz zależy twoje życie i zdrowie.

Telefon, który trzeba odebrać

Widząc na wyświetlaczu swojego telefonu nieznany numer, zazwyczaj nie decydujemy się go odebrać, gdyż obawiamy się np. namolnego telemarketera, który będzie usiłował nas namówić do skorzystania z kolejnej atrakcyjnej oferty. Często słyszymy też różnego rodzaju ostrzeżenia (sami o nich informujemy), by połączeń z pewnych numerów nie odbierać, gdyż narazimy się na ryzyko np. utraty pieniędzy. Są jednak numery, których co prawda nie mamy na swojej liście kontaktów, ale odebrać je trzeba.

Należy do nich numer - +48-221-043-705. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega, aby pod żadnym pozorem nie odrzucać połączenia z tego numeru telefonu. W ostatnich dniach Sanepid uruchomił bowiem automat powiadamiający o nałożeniu kwarantanny. Gdy zatem odbierzemy połączenie z tego numeru, usłyszymy komunikat, że musimy udać się na odosobnienie.

- W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer telefonu, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115 – informuje GIS w komunikacie prasowym.

Rzecznik Sanepidu Jan Bondar w rozmowie z Money.pl podkreśla, że jeśli nie odbierzemy telefonu z informacją o nałożeniu kwarantanny i tak będzie nas ona obowiązywać, nawet jeśli nie mamy wiedzy w tej sprawie. Tym samym, jeśli złamiemy zasady kwarantanny, wówczas musimy liczyć się z konsekwencjami takimi jak choćby 30 tys. zł kary administracyjnej.

- Miliony ludzi do nas dzwoniły i dzwonią ws. tych formalności. Dlatego powtarzam, że informacja na ten temat automatycznie trafia do ZUS-u i pracodawca też jest tym samym poinformowany o tym fakcie – mówi w rozmowie z portalem rzecznik GIS.

Już niedługo sklepy ponownie się otworzą? Niektóre z nich mogą być zaraz dostępneJuż niedługo sklepy ponownie się otworzą? Niektóre z nich mogą być zaraz dostępneCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Uwaga! TVN: Chorzy pacjenci na nowotwory zostali bez żadnej opieki przez pandemię. Serce się kraje, boją się każdego kolejnego dnia
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Uruchomienie automatu informującego o nałożeniu kwarantanny, jak zauważa Business Insider Polska, nastąpiło niemal dokładnie osiem miesięcy po odnotowaniu pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Rozwiązanie to z pewnością odciąży Sanepid, którego jednym z dotychczasowym i najbardziej zajmujących zadań była konieczność wystawiania decyzji o objęciu kwarantanną, a następnie informowanie o tym telefonicznie.

Zadanie mogłoby się wydawać nieszczególnie skomplikowane, ale nie w sytuacji, gdy jak to ma miejsce obecnie na kwarantannie przebywa ponad pół miliona Polaków, a pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w pionie epidemicznym jest obecnie nieco ponad 1700 osób.

NFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemNFZ z pilnym ogłoszeniem dla pacjentów. Muszą natychmiast zgłaszać jeden problemCzytaj dalej

Nowe zasady kwarantanny

Przypomnijmy, że na początku listopada rząd zmienił zasady kwarantanny, zgodnie z którymi współdomownicy osoby zakażonej koronawirusem będą automatycznie wpisywani na kwarantannę.

Kwarantanna nakładana jest przez służby sanitarne u osoby, u której stwierdzono narażenie na kontakt z chorym i trwa do momentu otrzymania negatywnego wyniku testu, jednak nie dłużej niż 10 dni (z tego zapisu są wyłączeni lekarze i inni pracownicy zawodów medycznych). Z kolei osoby mieszkające z osobą zakażoną przebywają w kwarantannie przez okres 7 dni od zakończenia izolacji "osoby dodatniej".

Nie odkręcasz grzejników w mieszkaniu, bo szukasz oszczędności? Czas cwaniaków się kończy, i tak zapłaciszNie odkręcasz grzejników w mieszkaniu, bo szukasz oszczędności? Czas cwaniaków się kończy, i tak zapłaciszCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Ma się zacząć punkt 16 w Warszawie. Ujawniono dokładny plan
  3. Badanie, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu krwi. Dla własnego dobra warto wykonywać je regularnie
  4. Biedronka poszerza ofertę w zaskakującym kierunku. Teraz kupisz elektronikę za bezcen
  5. Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna
  6. Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  7. Tomasz Hajto ujawnił druzgocącą informację. Chodzi o jego córkę, dostaje skandaliczne wiadomości
  8. Piotr Żyła podał przekomiczny przepis na kolację. Fani odkryli kompromitujące detale przy zdjęciu
Będzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeBędzie europejska płaca minimalna. Przełomowy projekt już budzi kontrowersjeCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News