Telefon oszustwo sanepid
Marek BAZAK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 3 Grudnia 2020

Odebrał telefon w sprawie kwarantanny. Dopiero potem odkrył rachunek na 17 tys. złotych

Telefon od sanepidu w trakcie pandemii nie jest czymś, co może wzbudzać większe podejrzenia. Sytuację wykorzystują oszuści podający się za służby sanitarne. Ofiarą takiego przekrętu padł mężczyzna, który teraz musi zapłacić 17 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • O co nie pytają pracownicy sanepidu, gdy dzwonią
 • Jakie metody stosują oszuści, by wyłudzić pieniądze
 • Co robić, gdy oszuści na nasze dane wezmą pożyczki

Jeden telefon wystarczył, żeby stracić 17 tys. zł

Mieszkaniec Warszawy odebrał telefon, po drugiej stronie był oszust podający się za pracownika sanepidu. Przestępca poprosił o dane rozmówcy, tłumacząc się koniecznością sprawdzenia, czy zaistniała konieczność nałożenia kwarantanny. Niedługo później urwał się kontakt z rzekomym pracownikiem sanepidu, pojawił się za to dług na nazwisko poszkodowanego.

Niemiec płakał, jak rezygnował. Koniec kultowego, uwielbianego w Polsce modelu VolkswagenaNiemiec płakał, jak rezygnował. Koniec kultowego, uwielbianego w Polsce modelu VolkswagenaCzytaj dalej

Ofiara opisała sytuację dla Wirtualnej Polski. Mężczyzna podał przez telefon dane takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, seria dowodu osobistego oraz adres zamieszkania. W zamian otrzymał informację, że w ciągu trzech dni pojawi się u niego pogotowie. Gdy służby medyczne się nie zjawiły, zdecydował się na ponowny kontakt z sanepidem.

Po skontaktowaniu się z inspektoratem sanitarnym mężczyzna dowiedział się, że GIS nie podejmował wobec niego żadnych działań. Następnie mieszkaniec Warszawy wykonał telefon do Krajowego Rejestru Długów. Wtedy dowiedział się, że na jego dane wzięto pięć pożyczek o łącznej wartości 17 tys. zł, a minęły tylko dwa tygodnie od rozmowy z oszustem.

Nie jest to jedyny tego typu przypadek. W lipcu inny przestępca, podsłuchując kanały policyjne, namierzył ofiarę odbywającą kwarantannę. Ułatwiło to uwiarygodnienie swojej przykrywki. Podając się za pracownika sanepidu, oszust wyłudził od niczego nieświadomego obywatela wrażliwe dane.

Pekao wyjawił, co szykuje dla nas NBP. Decyzje będą dyktowane niepewnościąPekao wyjawił, co szykuje dla nas NBP. Decyzje będą dyktowane niepewnościąCzytaj dalej

Telefony to tylko jedna z wielu metod oszustów. Przestępcy wysyłają choćby SMS-y, udające wiadomości od inspekcji sanitarnej. W treści najczęściej znajduje się prośba o kontakt pod wskazanym numerem. Przed fałszywymi wiadomościami ostrzegał GIS, wystosowując komunikat o włamaniach na telefony. Niektórzy oszuści grają także na emocjach przede wszystkim seniorów, oferując im sprzedaż szczepionki na koronawirusa.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Nie daj się nabrać i nie podawaj wrażliwych danych przez telefon

Sytuacja pandemiczna sprawiła, że mamy większe zaufanie do instytucji, co też z łatwością wykorzystują złodzieje. Jak więc odróżnić prawdziwego pracownika sanepidu od oszusta? Przede wszystkim GIS nie poprosi nas o podanie numeru karty kredytowej/płatniczej, czy też danych tak wrażliwych jak PESEL czy numer dowodu osobistego. Nie zaoferuje nam też żadnych świadczeń.

Czy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzy podatek od emerytury powinien zostać zniesiony? Dyskusje trwająCzytaj dalej

Z reguły pracownicy sanepidu będą pytać o informacje o osobach zakażonych, podejrzanych o zakażenie, czy zmarłych na choroby zakaźne. Możemy śmiało wykluczyć, że zostaniemy zapytani o numer dowodu osobistego. Prośby o podawanie tego typu danych przez telefon można uznać z góry za oszustwo, niezależnie od tego czy przestępca podaje się za inspektora sanitarnego, czy pracownika banku.

Oczywiście bezpośrednia rozmowa przez telefon, czy SMS-y, to niejedyna metoda oszustów. Ci często wykorzystują złośliwe oprogramowanie, lub wyciągają dane z baz instytucji i prywatnych przedsiębiorstw. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów i serwis ChronPESEL.pl, 60 proc. badanych obawia się utraty danych osobowych, a 54 proc. za największe zagrożenie uznaje wycieki z urzędów i firm.

W razie gdybyśmy podejrzewali, że oszuści mają nasze dane osobowe, lub wzięto na nasze nazwisko pożyczkę, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z instytucjami, w których powstało zadłużenie. Należy przekazać informację, że wyłudzono od nas dane osobowe i zgłosić sprawę na policję. Szybka reakcja może nas uratować przed egzekucją długu. Jeśli służbom uda się namierzyć oszusta, to on poniesie koszty kredytu.

Już za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyJuż za cztery tygodnie wchodzi nowy zakaz. Zapomnisz się podczas porządków, a może grozić aż 5 tys. zł karyCzytaj dalej

- Warto śledzić swój numer PESEL w systemie informacji gospodarczej oraz regularnie za pośrednictwem dowolnego banku sprawdzać swoje dane w serwisie centralnainformacja.pl. Dzięki temu możemy sprawdzić, ile w danym momencie jest otwartych rachunków na nasze dane. Jeśli pojawiają się nowe, będzie to sygnał, że przestępca ciągle działa - mówił ekspert serwisu ChronPESEL.pl, Bartłomiej Drozd.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Znane marki znikają z Warszawy. Tych sklepów już nie odwiedzisz
 2. Stracił prawo jazdy w rekordowym tempie. Policja ukarała pirata drogowego
 3. Belgia. Polski kierowca spłonął w kabinie swojego TIR-a
 4. Niemcy ścigają Polaków. Skala przestępstw poraża
 5. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 6. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 7. Dziewczyna Milika bez ubrań przed tysiącami Polaków. Gorące zdjęcie (FOTO 18+)
 8. 2 banalne tricki niesamowicie poprawią smak żurku. Nie będziesz chciała robić go inaczej
Kaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościKaufland jako pierwszy w Polsce oferuje nowy typ produktów znanej marki. Klienci żądni podobnych nowościCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News