Tarcza 4.0 kolejne zmiany. Postojowe, kredyty, składki
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 24 Czerwca 2020

Nowe prawo zwolni cię ze składek

Tarcza antykryzysowa doczekała się 4 wersji. Co wnosi nowe prawo uchwalone przez Sejm? Zmian jest całkiem sporo, m.in. w ZUS, postojowym oraz kredytach.

Tarcza antykryzysowa 4.0 została uchwalona przez Sejm 19 czerwca. Nowe prawo wprowadza szereg zmian. Dotkną one ZUSu, wypłat i wniosków o postojowe, ale także kredytów bankowych. Wygląda na to, że parlamentarzyści dopracowali przepisy, na które zwracano uwagę w poprzednich "wydaniach" tarczy. Przyglądamy się szczegółom zmian, jakie zaszły w nowo uchwalonym prawie, a także zwracamy uwagę na praktyczne zastosowanie tarczy.

Tarcza rozszerza świadczenie postojowe

Czwarta tarcza antykryzysowa niesie rozwiązania rozszerzające dotychczas obowiązujące przepisy w zakresie świadczenia postojowego. Co nowego? Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą będą mogły ubiegać się o świadczenie postojowe dla swojej firmy wyłącznie w sposób elektroniczny. Wnioski należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzący działalność muszą spełnić szereg kryteriów by ubiegać się o postojowe. Porządkujemy informacje, które znalazły się w tarczy 4.0

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd powinien wprowadzić podatek klimatyczny? Jeden kraj już się na to zdecydował
2. Zatrważająca, okropna historia. Matka fotografowała nieletnią córkę bez ubrań, zdjęcia miała wysyłać księdzu

Tarcza zakłada, że postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą przysługuje w momencie, gdy doszło do przestoju w prowadzeniu biznesu z powodu pandemii koronawirusa. Firma ubiegająca się o postojowe musi działać co najmniej od 30 marca 2020 roku. Zadaniem właściciela jest wykazanie, że przychód w miesiącach przestoju był niższy o minimum 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Oznacza to, że składając w czerwcu wniosek za maj, należy udowodnić, że przychody majowe spadły o 15% w stosunku do przychodów z kwietnia. Uwagę należy zwrócić również na fakt, że zawieszenie działalności nastąpiło już w 2020 roku, czyli w okresie wybuchu pandemii koronawirusa. Postojowe dla prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi 2080 zł miesięcznie i można je pobierać przez maksymalnie 3 miesiące. Niższą kwotę postojowego, bo 1300 zł, tarcza antykryzysowa przewidziała dla osób zwolnionych z podatku VAT i rozliczających się za pomocą karty podatkowej - podaje portal AleBank.

Lepsze przepisy dla osób na "śmieciówkach"

Tarcza 4.0 w końcu dostrzega problem nieuczciwych zleceniodawców. Już poprzednie edycje pakietu ochronnego przyznawały postojowe osobom na umowach cywilnoprawnych, jednak wniosek o nie musiał złożyć zleceniodawca. W końcu się to zmienia. Od teraz każdy, komu zostanie odmówione złożenie wniosku przez zleceniodawcę, będzie mógł złożyć do ZUSu wniosek we własnym imieniu. Pozostałe parametry postojowego dla osób na "śmieciówkach" nie zmieniają się, Oznacza to, że z umowy zlecenia, o dzieło lub agencyjną można starać się o postojowe. Tarcza wskazuje, że wnioskujący nie może zarabiać na swojej umowie więcej niż 300% średniego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (czyli dla wniosku składanego w okresie czerwiec-sierpień jest to 15 994,41 zł, a dla wniosków z kwietnia i maja 15 595,74 zł). Zmianą jaka zachodzi jest sposób wnioskowania o postojowe na umowie cywilnoprawnej - od teraz będzie można to robić wyłącznie elektronicznie przez PUE ZUS - informuje E-prawnik.

Tarcza wprowadza jednolite wakacje dla wszystkich. Nie chodzi jednak o odpoczynek nad Bałtykiem, ale przerwę w spłacie rat kredytów. Nowe prawo ujednolica przepisy związane z zawieszeniem spłaty. Do tej pory każdy bank miał swoje - jedne pobierały cały czas oprocentowanie, inne z niego zrezygnowały. Czwarta tarcza antykryzysowa porządkuje te zapisy. Aby móc skorzystać z zawieszenia kredytu należy udowodnić, że po 13 marca 2020 straciło się pracę lub inne, główne źródło dochodu. Przepisy z tarczy obowiązują do kredytów zawartych przed 13 marca, jednak ostatnia rata musi wypadać później niż 13 września 2020 roku. Prawo zakłada, że od spłat rat odpocząć możemy przez 3 miesiące. Banki nie mogą przez ten okres naliczać odsetek, ani jakichkolwiek innych opłat. Wyjątek od tej reguły stanowią opłaty za dodatkowe ubezpieczenie, które podpisywaliśmy wraz z kredytem. Jeżeli mamy kilka kredytów tego samego rodzaju, będziemy mogli "wysłać na wakacje" tylko jeden z nich.

Przypominamy także, że wkrótce mija ostateczny termin wnioskowania o zwolnienie ze składem ZUS. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Warto złożyć wnioski, bo można stracić naprawdę ogromne pieniądze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w ośrodku wczasowym. Kilkadziesiąt osób objętych kwarantanną
  2. Polska legenda sportu zginęła w wypadku. Widok grobu zapiera dech w piersiach. Wszystko niemal 30 lat od śmierci
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Fotoradary za chwilę wylądują na złomie. Mandaty posypią się z dużo skuteczniejszych urządzeńFotoradary za chwilę wylądują na złomie. Mandaty posypią się z dużo skuteczniejszych urządzeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News