Tankownie samochodu
wikimedia/Santeri Viinamäki
Autor Radosław Święcki - 22 Lutego 2020

Samochód lepiej zatankuj jeszcze w weekend. Od przyszłego tygodnia znaczne podwyżki na stacjach

Tankowanie od przyszłego tygodnia będzie droższe - alarmują analitycy e-petrol. Za najpopularniszą benzynę bezołowiową zapłacimy blisko 5 zł za litr.

Analitycy portalu e-petrol - cytowani przez PAP - wskazują, że w ostatnim tygodniu zmieniły się ceny w polskich rafineriach. Można je tłumaczyć pogłoskami o opanowaniu epidemii koronawirusa i drożejącym dolarem amerykańskim wobec naszej rodzimej waluty. - Krajowi producenci paliw - PKN Orlen oraz Grupa Lotos pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw w hurcie - podkreślają analitycy e-petrol.

Sąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaSąsiad kręci kurkiem, a płacisz za to ty. Możesz stracić bardzo dużo na ogrzewaniu mieszkaniaCzytaj dalej

Eksperci przywołują monitoring cen, jaki przeprowadzili na stacjach paliw, z którego wynika, że w tym tygodniu spadły koszty tankowania na polskich stacjach, ale prognozy przewidują, że od przyszłego tygodnia trzeba będzie liczyć się z powrotem podwyżek. - Dla kierowców ostatnie wahania cen w rafineriach sprawią, że na pylonach stacji paliw w dalszym ciągu dominować będą podwyżki - wskazują analitycy.

Najdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęNajdroższe samochody świata. TOP 10 pięknych aut wartych fortunęCzytaj dalej

Tankowanie - co zdrożeje, co potanieje?

Według nich więcej będzie trzeba zapłacić zarówno za oba gatunki benzyn, jak i olej napędowy. W zależności od regionu i typu stacji za najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 trzeba będzie wydać 4,87-4,99 zł za litr. Kierowcy tankujący diesel w drugiej połowie tygodnia mogą spotkać się z cenami 5,03-5,14 zł za litr.

Niespodziankę podczas płacenia za tankowanie mogą mieć tylko tankujący LPG. - Z powodu spadków cen w sprzedaży hurtowej autogaz powinien potanieć, nawet do 2,19-2,26 zł/l i tym samym stać się jeszcze bardziej konkurencyjny cenowo wobec benzyny - podkreślają eksperci. Z kolei eksperci BM Reflex wskazują na duże zróżnicowanie cen paliw na stacjach. Od 14 do 20 lutego najbardziej spadały ceny autogazu (średnio o 5 gr/l), ale przede wszystkim spadki notowano na niemal wszystkich stacjach. - Średnie ceny benzyny i oleju napędowego także spadły, jednak skala zmian była mocno zróżnicowana - od stacji gdzie ceny pozostały na niemal identycznym lub spadły o 1 – 2 gr/l do stacji gdzie obniżki sięgały ponad 20 gr/l - wyjaśniają anlitycy.

Eksperci BM Reflex zwracają uwagę, że mimo ostatnich spadków ceny na stacjach utrzymują się na poziomie wyższym niż przed rokiem. - Ceny benzyny 95 wzrosły w skali roku o 3,38 proc., benzyny 98 o 3,16 proc., oleju napędowego o 2 proc. i autogazu o 3,72 proc. - podkreślają analitycy, dodając, że wyższe ceny ropy i słabszy złoty wpłynęły na wzrost cen hurtowych benzyny i oleju napędowego w ostatnim tygodniu o 7 – 8 groszy na litrze. - W obecnej sytuacji podwyżki te raczej nie powinny przełożyć się na stacje - ocenili.

W ocenie ekspertów rynki determinują w ostatnim czasie przede wszystkim niepewność wpływu epidemii koronowirusa w Chinach na popyt na ropę i światową gospodarkę, a z drugiej strony oczekiwanie na ostateczną decyzję OPEC plus ws. dalszego ograniczenia wydobycia. - Rynek obecnie czeka na nowe informacje, a te zapadną prawdopodobnie dopiero podczas marcowego posiedzenia OPEC plus - podsumowują.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w Warszawie. Zbezcześcili dorobek zmarłego powstańca. Wyrzucili książki i dokumenty z Powstania na śmietnik
  2. Chłopiec chory na niezwykle rzadką chorobę nie chce żyć. Wszystko przez rówieśników, którzy go wyśmiewają
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wprowadzono dodatkowe kontrole na polskich lotniskach. Ważna wiadomość dla turystów
Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News