UOKiK wziął pod lupę tabletki do zmywarki
BiznesInfo
Autor Radosław Święcki - 16 Listopada 2020

UOKiK sprawdził, które tabletki do zmywarki są najlepsze. Jedna marka odjechała reszcie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postanowił sprawdzić, które tabletki do zmywarki są najlepsze. W ramach badania przeprowadzono 60 różnych testów, podczas których uzyskano 750 wyników cząstkowych. Okazuje się, że jest wyraźny zwycięzca testu.

Tabletki do zmywarki pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w ramach cyklu „UOKiK testuje” tym razem postanowił sprawdzić, które tabletki do zmywarki są najlepsze. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Bydgoszczy we wrześniu. Przeprowadzono w sumie 60 różnych testów, podczas których uzyskano 750 wyników cząstkowych.

- Po bardzo dobrze przyjętych przez konsumentów i rynek testach proszków do prania przyszła kolej na tabletki do zmywarek. Widzimy ogromną potrzebę przygotowywania niezależnych testów porównawczych. Na polskim rynku brakuje takich zestawień, dlatego będziemy cyklicznie pokazywać wyniki naszych badań – komentuje cytowany w komunikacie UOKiK prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Klienci jednego z największych banków w Polsce na celowniku oszustów. Można stracić wszystkie pieniądzeKlienci jednego z największych banków w Polsce na celowniku oszustów. Można stracić wszystkie pieniądzeCzytaj dalej

UOKiK przetestował dziesięć najpopularniejszych marek tabletek do zmywarek wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła dla Urzędu Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Wszystkie tabletki, jak zaznacza UOKiK mają formułę wielofunkcyjną, głównie „all in one” (wszystko w jednym) , co oznacza, że oprócz standardowych funkcji myjących posiadają dodatkowe, wskazane przez producenta właściwości np. nabłyszczanie czy zmiękczanie wody.

W ramach badań sprawdzono, w jaki sposób tabletki radzą sobie z kilkoma rodzajami zabrudzeń pozostawionych na różnych naczyniach przez 3, 24 oraz 72 godziny. Zdecydowano się na sprawdzenie zabrudzeń powszechnie uważanych za trudne do usunięcia jak: zaschnięta owsianka, która podczas mycia zachowuje się podobnie jak zabrudzenia z innych gęstych i kleistych potraw bogatych w skrobię, takich jak kasze, makarony, ziemniaki czy ryż; przypalone mleko, aby sprawdzić, jak tabletki radzą sobie ze zmywaniem mocno przywierających potraw, takich jak jajecznica, omlet czy sosy, a także osady z kawy i herbaty.

Zjawiskowy skarb odkryty w Polsce. Znalazcy oniemieli z zachywtuZjawiskowy skarb odkryty w Polsce. Znalazcy oniemieli z zachywtuCzytaj dalej

- Oceniliśmy również, czy masa netto i liczba tabletek są zgodne z deklaracją producenta na etykiecie, czy produkt rozpuszcza się całkowicie w trakcie mycia oraz czy nie pozostawia smug i nadaje naczyniom połysk – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę
2. Totalna kompromitacja prokuratury? Roman Giertych ujawnia, chodzi o sąd i "krytykę PiS"
3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

Co wykazały testy? Jak podaje w komunikacie UOKiK, okazało się, że efektywność mycia zależy od rodzaju zabrudzenia oraz czasu, na który pozostawiono brudne naczynia.

- Im dłużej czekają one na umycie, tym gorzej tabletki radzą sobie z usunięciem zabrudzeń. Po 3 godzinach średnia skuteczność mycia wyniosła 96 proc. Jeżeli naczynia czekały na zmywanie jeden dzień, skuteczność spadała do 89 proc. Kolejne 2 dni zmniejszały ją do niecałych 84 proc. – czytamy w komunikacie Urzędu.

Minister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu do szkół i świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy będą zadowoleniMinister zdrowia wypowiedział się na temat powrotu do szkół i świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy będą zadowoleniCzytaj dalej

Kto wygrał?

Tabletki do zmywarki jakiej firmy okazały się najlepsze w działaniu? Okazuje się, że liderem są produkty marki Finish, które usunęły wszystkie zabrudzenia, nawet te trzydniowe, ze 100-procentową skutecznością. Niemalże równie dobrą skutecznością wykazały się Filip i W5. Najgorzej w badaniu wypadły tabletki do zmywarki marki Kraft, które pozbyły się zabrudzeń w niecałych 80 proc.

- Uznaliśmy, że dla konsumenta najważniejszą cechą tabletki jest skuteczność mycia. Zsumowaliśmy wszystkie wyniki usuwania zabrudzeń dla każdej marki i wyciągnęliśmy średnią. Na tej podstawie stworzyliśmy ranking jakości, w którym liderem okazał się Finish – czytamy w komunikacie UOKiK.

Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządWaloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rządCzytaj dalej

Na dalszych miejscach w rankingu - jak podaje Urząd - znalazły się Filip, W5, a także Ludwik. UOKiK informuje też, że dokonał obliczeń, ile wynosi koszt jednej tabletki, oceniając stosunek jakości produktów do ich ceny. Okazało się, że najtańsze tabletki oferuje marka Big Efekt (cena za jedną tabletkę wynosi 33 grosze).

- Chcemy wspierać Polaków w wyborach konsumenckich dostarczając niezależnych i obiektywnych wyników testów produktów dostępnych na rynku, a także porównując ich właściwości z odpowiednikami tych produktów na innych rynkach Unii Europejskiej. Polski konsument ma prawo do produktów najwyższej jakości – podsumowuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Nowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremierNowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremierCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Rząd cichcem przepycha podwyżki dla podsekretarzy stanu. Oprócz wyższej pensji dostaną też trzynastki
  4. Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy
  5. Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostaniesz
  6. Marcin Najman zdradził żonę z gwiazdą Fame MMA? Bokser zapowiada pozew. "To podłość"
  7. Kulinarne mistrzostwo - ziemniaki pieczone w piekarniku, które smakują jak z ogniska. Od razu poczujesz smak beztroskich, wakacyjnych chwil
Operatorzy komórkowi zdecydowali. Kilka milionów Polaków zapłaci przynajmniej kilkaset złotychOperatorzy komórkowi zdecydowali. Kilka milionów Polaków zapłaci przynajmniej kilkaset złotychCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News