Szybko i nowocześnie – złóż PIT przez Internet
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 30 Listopada 2020

Szybko i nowocześnie – złóż PIT przez Internet

Obowiązkiem podatnika jest złożenie rocznej deklaracji PIT. Należy tego dokonać do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczanym. Deklarację można złożyć w tradycyjnej papierowej wersji w urzędzie skarbowym albo, co jest zalecane w czasie obecnej pandemii koronawirusa, wysłać elektroniczną wersję deklaracji przez Internet.

Co jest potrzebne do wysłania PIT-u przez Internet?

Aby móc wysłać rozliczenie PIT przez Internet, należy posiadać podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Można jednak posłużyć się również zbiorem danych identyfikujących podatnika, do których zalicza się:

 • dane osobowe podatnika,
 • datę urodzenia,
 • NIP,
 • PESEL,
 • kwotę dochodu podaną w poprzednim zeznaniu rocznym.

Dysponując tymi informacjami, można rozliczyć deklarację podatkową online. Warto przy tym skorzystać z Portalu Podatkowego lub z programu służącego do rozliczania PIT przez Internet.

Które PIT-y można złożyć przez Internet?

Przez Internet można rozliczyć następujące deklaracje podatkowe:

 • PIT-28 – działalność gospodarcza lub najem prywatny opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • PIT-36 – działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych,
 • PIT-36L – działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym,
 • PIT-37 – osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej,
 • PIT-38 – dochody kapitałowe,
 • PIT-39 – zbycie nieruchomości i praw majątkowych.

Wysyłając deklarację PIT przez Internet należy pamiętać o pobraniu UPO

UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru – to potwierdzenie złożenia PIT-u przez Internet. Należy je wydrukować i przechowywać wraz z kopią złożonej deklaracji rocznej przez 5 lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku. UPO jest równorzędne z pieczęcią urzędu skarbowego oraz z potwierdzeniem nadania listu poleconego za pośrednictwem poczty.

Jak podpisać PIT wysyłany przez Internet?

PIT wysyłany przez Internet można podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jeżeli podatnik nie posiada podpisu elektronicznego, może podpisać deklarację przy pomocy danych autoryzujących.

Jakie są korzyści ze składania PIT-u przez Internet?

Składanie deklaracji podatkowej przez Internet jest całkowicie bezpieczne i szybkie. Mamy ponadto pewność, że w dokumencie nie ma błędów, ponieważ system komputerowy przed wysłaniem dokona jego weryfikacji. Jeżeli pojawią się błędy w zeznaniu podatkowym, zostanie ono odrzucone. System wskaże dane, które należy poprawić i dopiero po ich poprawie będzie możliwe wysłanie PIT-u do urzędu skarbowego.

Składając PIT przez Internet możemy również liczyć na szybszy zwrot podatku. Zwrot nadpłaconego podatku następuje wówczas w terminie 45 dni od złożenia deklaracji. Dla zeznań podatkowych składanych w tradycyjnej wersji obowiązuje termin 3 miesięcy.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News