sad-man-sitting-on-the-bench-pexels-inzmamkhan
Photo by Inzmam Khan from Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 7 Maja 2020

Pożyczył 1500 zł, musiał oddać 11 tys. UOKiK ostrzega przed chwilówkami od popularnego pożyczkodawcy

Spółka Szybka Gotówka trafiła pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Konsumenci skarżą się na zawyżone opłaty i rolowanie pożyczek. W związku z tym prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące działalności spółki Szybka Gotówka.

Szybka Gotówka pod lupą UOKiK

UOKiK poinformował, że dostaje coraz więcej skarg na platformę pożyczkową Szybka Gotówka. Firma zajmuje się udzielaniem krótkoterminowych pożyczek przez internet. Konsumenci skarżą się przede wszystkim na automatyczne refinansowanie chwilówek w przypadku braku spłaty w terminie.

UOKiK podaje przykład takiej sytuacji. Jeden z konsumentów wskazał, że w 2018 roku pożyczył 1500 zł, a gdy nie spłacił tej kwoty, Szybka Gotówka automatycznie kilkakrotnie rolowała jego dług, nie dając mu możliwości zapoznania się z warunkami umowy.

W konsekwencji poszkodowany miał do zapłaty ponad 11 tys. zł. UOKiK zwraca uwagę, że rolowanie może być próbą ominięcia przepisów ustawy o kredycie konsumenckim w zakresie kosztów pożyczek. Skargi klientów na spółkę Szybka Gotówka dotyczyły również pobierania zbyt wysokich opłat odsetkowych i pozaodsetkowych.

W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywnościW poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywnościCzytaj dalej

Szybka Gotówka kontrolowana przez UOKiK

O rozpoczęciu postępowania poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, który uważa, że firmy pożyczkowe takie jak Szybka Gotówka nie mogą wykorzystywać trudnej sytuacji konsumentów potrzebujących pieniędzy. Muszą przestrzegać limitów wysokości pobieranych opłat i innych reguł ustalonych w ustawie o kredycie konsumenckim.

- Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające w sprawie platformy Szybka Gotówka. Chcę zbadać działalność tego portalu i ustalić, czy zasady oferowania pożyczek, ich refinansowanie i windykacja należności nie prowadzą do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków

UOKiK ma rady dla konsumentów

UOKiK przypomina, że koszt pożyczki to odsetki i pozostałe opłaty (np. za przygotowanie umowy, prowizję, ubezpieczenie) regulują przepisy. Aktualnie odsetki maksymalne mogą wynieść 8 proc. Limity określa kodeks cywilny. Jest to dwukrotność odsetek ustawowych (wylicza się je, dodając 3,5 proc. do stopy referencyjnej NBP, która obecnie wynosi 0,5 proc.).

Urząd zwraca uwagę, że pozaodsetkowe koszty też są ograniczone przepisami. “Ostatnio w ramach tarczy antykryzysowej ich maksymalna wysokość została jeszcze zmniejszona i zależy od okresu pożyczki. Przykładowo dla produktów krótszych niż 30 dni limit wynosi 5 proc., a dla kredytu konsumenckiego na rok - 21 proc.” - czytamy w komunikacie UOKiK.

Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?Sejm podjął decyzję ws. głosowania korespondencyjnego. Co teraz?Czytaj dalej

Instytucja radzi też, aby porównywać RRSO w trakcie wybierania kredytu lub pożyczki, a takie dane musi zawierać formularz informacyjny, który powinien zostać przekazany klientowi przed podpisaniem umowy.

UOKiK przypomina, że na odstąpienie od umowy konsumenci mają 14 dni, jednak będzie trzeba oddać odsetki za czas, w którym środki były na rachunku. Warto też pamiętać o tym, że pożyczkę można spłacić wcześniej, w dowolnym momencie. Instytucja finansowa musi się rozliczyć z pobranych opłat - konsument otrzymuje zwrot proporcjonalnie do okresu, w którym wcześniej spłacił zadłużenie.

Na koniec UOKiK radzi, by przed wzięciem pożyczki sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa lub pośrednik znajduje się w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna fala krytyki na szkołę jazdy. Kursantom po miesiącach puściły nerwy
  2. Koronawirus we Włoszech. Padły nowe rekordy dotyczące epidem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Katastrofa samolotu medycznego. Nikt nie przeżył, zginął też lekarz i pielęgniarka
Sejm przyjął zmiany w podatkach. Opozycja alarmuje, przekazanych zostanie zbyt dużo informacji o obywatelachSejm przyjął zmiany w podatkach. Opozycja alarmuje, przekazanych zostanie zbyt dużo informacji o obywatelachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News