Szwecja wybrała inną taktykę walki z pandemią
pixabay/infinityharmony7
Autor Radosław Święcki - 10 Kwietnia 2020

W Polsce ludzie marzą o wyjściu do restauracji. Tymczasem w Szwecji pełne ogródki w kawiarniach

Szwecja wybrała zupełnie inną taktykę walki z koronawirusem niż większość państw europejskich. Jednym z nielicznych obostrzeń jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, ale lokale gastronomiczne pozostają otwarte. Na brak klientów nie mogą narzekać.

Szwecja z liberalnym kursem

Mimo rosnącej liczby ofiar koronawirusa Szwecja zachowuje liberalny kurs w walce z pandemią. Podczas w kolejnych krajach na świecie wprowadzane są coraz bardziej restrykcyjne zaostrzenia dotyczące społecznej izolacji, w Szwecji otwarte pozostają szkoły, sklepy, siłownie, baseny, biblioteki, a także lokale gastronomiczne.

Wśród nielicznych obostrzeń wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, a także nakaz serwowania dań i napojów przy stolikach zamiast przy barze.

Nieoficjalne: Rząd luzuje zakazy. Otworzy niektóre sklepy w galeriach handlowych, ale tylko z określonych branżNieoficjalne: Rząd luzuje zakazy. Otworzy niektóre sklepy w galeriach handlowych, ale tylko z określonych branżCzytaj dalej

Trudno się dziwić w związku z tym, że gdy tylko nastały ciepłe dni, w Sztokholmie, a także innych dużych miastach dość szybko pojawiły się tłumy w kawiarnianych ogródkach (w związku z szybkim nadejściem wiosny lokalne władze zezwoliły na ich wcześniejsze rozstawienie). Powołując się na lokalne szwedzkie radio, Polska Agencja Prasowa podaje, że w co najmniej 50 obiektach gastronomicznych w Sztokholmie, Goeteborgu oraz Malmoe występował problem kolejek oraz dużej liczby gości.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Rzecznik polskiej policji opublikował niepokojące nagranie. Powinniśmy się bać?

Będą kontrole

Główny epidemiolog kraju Anders Tegnell zapowiedział przeprowadzenie świątecznych kontroli, przyznając, że do Urzędu Zdrowia Publicznego napłynęły skargi na restauratorów.

- Odpowiedzialność spoczywa nie tylko na właścicielach restauracji, ale też na gościach. Wszyscy musimy zwracać uwagę, czy przy stolikach w słońcu nie jest zbyt tłoczno – powiedział Tegnell.

W największych miastach kontrole mają być przeprowadzane przez inspektorów z gmin odpowiedzialnych za wydawanie zezwoleń na działalność gastronomiczną. Restauratorom, którzy nie będą stosować się do rekomendacji grozi zamknięcie ich lokali.

PAP przypomina, że w Szwecji koronawirusa stwierdzono dotychczas u 9141 osób (stan na 9 kwietnia). Z powodu wirusa zmarło blisko 800 osób.

Nazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenieNazwiska zakażonych Polaków trafią do specjalnego rejestru ministerstwa. Od dziś obowiązuje nowe rozporządzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  2. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadku
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News