Sztuczna inteligencja
pixabay, geralt
Autor Komunikaty prasowe - 19 Października 2019

Polacy stworzyli fenomenalne narzędzie. Przewiduje wyniki wyborów

Sztuczna inteligencja już niedługo będzie używana w celu przewidywania wyników wyborów parlamentarnych na podstawie aktywności internautów i zrobi to lepiej niż większość sondaży. Kto wymyślił to nowatorskie narzędzie? Nie kto inny, tylko dwaj polscy badacze. Znamy szczegóły.

Sztuczna inteligencja przewidzi wyniki wyborów

Sztuczna inteligencja jest używana na coraz szerszą skalę, również w Polsce. “Antoni Sobkowicz i Marek Kozłowski z Laboratorium Inżynierii Lingwistycznej OPI PIB od kilku lat pracują nad metodami predykcyjnymi, które przekładają emocjonalny dyskurs debaty politycznej w internecie na preferencje polityczne” - poinformował Biznes.wprost.pl. Jak wynika z najnowszych badań, sztuczna inteligencja jest w stanie przewidzieć wyniki wyborów równie dobrze, jak sondaże oparte na klasycznych metodach (PAPI/CAWI/CATI), a często nawet robi to lepiej, poinformowali przedstawiciele OPI-PIB.

Sondaże nie tak dokładne, jak algorytmy

PiS wygrało w zeszłotygodniowych wyborach parlamentarnych z przewagą 43,59 proc. głosów, podczas gdy opozycja w postaci dwóch największych ugrupowań - Koalicji Obywatelskiej i KW SLD - zdobyły razem 39,96 proc. głosów. “Ostatni sondaż przedwyborczy (firmy Ibris dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM) przewidywał odpowiednio 42 proc. poparcia dla PiS oraz 36,3 dla KO i Lewicy. Algorytmy opracowane przez Sobkowicza i Kozłowskiego przewidywały zaś 43,76 dla PiS oraz 35,10 dla KO i Lewicy” - napisał Biznes.wprost.pl. Słowem, algorytmy były dokładniejsze, jeżeli chodzi o wyniki wyborów, w porównaniu z ostatnim przedwyborczym sondażem opinii publicznej.

Sztuczna inteligencja na prowadzeniu

Na portalu prowadzonym przez OPI-PIB o nazwie SztucznaInteligencja.org przedstawiono metodologię nowoczesnych technik liczenia głosów. Wytłumaczono, że sondaże przedwyborcze wykorzystują próby rzędu tysiąca ankietowanych, a w samym dniu wyborów nawet dziesiątki tysięcy. Jak poinformowano:

„Metody, które wykorzystali badacze, analizują kilka milionów komentarzy pod artykułami politycznymi na portalach internetowych, które są wyrazem opinii grupy od kilkuset tysięcy do nawet miliona użytkowników. Żadne badanie PAPI/CAWI/CATI nie dociera do takiej populacji, biorąc pod uwagę skalę liczby badanych osób”.

Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąWszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. 19-latka nagle trafiła do szpitala. Urodziła, ale to nie było dziecko
  6. Biedronka dostanie gigantyczną karę? Wszystko przez ceny, w tle miliardy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News