szkoła wyprawka szkolna
Pixabay/O12
Autor Paulina Musianek - 6 Sierpnia 2019

Twoje dziecko chodzi do szkoły? Już niedługo zapłacisz za to nawet 1700 zł

Szkoła i edukacja w Polsce jest darmowa. Za to wyprawka szkolna to już spory wydatek dla każdego rodzica. Co roku Polacy wydają na nią coraz więcej pieniędzy.

Szkoła dziecka droższa niż święta całej rodziny

Szkoła zacznie się dopiero za miesiąc, ale rodzice uczniów już ruszyli na rajd po sklepach. Na wyprawkę szkolną Polacy średnio wydadzą aż 1718 zł, jak wynika z badania Deloitte. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem będzie to kwota ok. 1388 zł, z dwojgiem 1898 zł, a z trojgiem 2742 zł. Polacy wydają więcej na wyprawkę szkolną niż na święta (1170 zł).

Na dzieciach nie oszczędzamy

Z badania Deloitte wynika, że na dzieciach i ich przyborach szkolnych nie oszczędzamy. Trzy czwarte ankietowanych wyda na wyprawkę tyle samo lub więcej niż przed rokiem. Tylko 18% zamierza wydać mniej niż przed rokiem.

Wysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęWysokie kary za parkowanie koło Biedronki. Klienci już powiadomili policjęCzytaj dalej

Główne powody wyższych wydatków Polacy upatrują we wzroście cen (64%) i rosnących potrzebach dzieci (49%). Z kolei w grupie, która planuje wydać mniej, malejące potrzeby dzieci są głównym powodem niższych budżetów szkolnych (57%). Ponad połowa badanych (61%) ocenia swoją sytuację finansową na poziomie podobnym do ubiegłorocznego. Odsetek respondentów deklarujących poprawę i pogorszenie jest podobny (21% vs 18%), wskazano także - czytamy na dziennik.pl.

Największa część (30%) tej kwoty wydawana jest na buty i ubrania, w tym odzież sportową. Średnio po 15% wynosi koszt podręczników i książek oraz urządzeń elektronicznych, takich jak tablet lub komputer. 9% stanowią artykuły szkolne.

“Dobry Start” to ¼ kwoty jaką średnio wydadzą rodzice

Rodzice uczących się dzieci mogą ubiegać się o tzw. 300 plus w ramach rządowego programu "Dobry start". W zeszłym roku przyznano je 4,4 mln uczniom, co kosztowało budżet państwa 1,4 mld zł. W tym roku aż 9% rodziców będzie wnioskować o te świadczenie, mimo tego, że pokryje tylko ¼ ich średnich wydatków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News