
O jeden stopień wyżej dla każdego ucznia. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o łaskawość
Uczniowie w tym roku szkolnym do szkoły już nie wrócą, co nie znaczy, że unikną ocen wystawianych na zakończenie roku. Tu z pomocą przychodzi im Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, który zaapelował do rad pedagogicznych o podwyższenie uczniom ocen o jeden stopień, tak by wszyscy zdali do następnej klasy. Rzecznik ocenił również nauczanie drogą online.
Szkoła posłucha Rzecznika Praw Dziecka?
Gdyby dzieci mogły głosować w wyborach prezydenckich, a Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zdecydował się na walkę o najwyższy urząd w państwie, to z pewnością dzięki takim propozycjom jak ta złożona w niedzielę, miałby szanse w tym elektoracie na uzyskanie znaczącej liczby głosów.
Pawlak w rozmowie z Radiem Zet zaapelował do rad pedagogicznych o podniesienie uczniom ocen o jeden stopień wyżej.
- Na radach pedagogicznych do tych arytmetycznych wyników, które wychodzą z ocen jednostkowych, sprawdzianów, klasówek po prostu zróbmy „plus jeden”. Proszę o to, by oceny dla wszystkich uczniów w Polsce, były „plus jeden”, od Rzecznika Praw Dziecka i od was, drodzy nauczyciele, żeby wszyscy mieli promocję do następnej klasy – powiedział w „Gościu Radia Zet” Rzecznik Praw Dziecka.
- Żeby we wrześniu, gdy zaczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami. Żeby ten trudny okres ostatnich trzech miesięcy nie był podstawą do tego, by któryś uczeń miał problemy z promocją. Prośba – „plus jeden” w ocenianiu i wszyscy we wrześniu, mam nadzieję, nadrobimy ten stracony czas – dodał.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jacek Kurski odwołany po raz kolejny, kuriozum sprawy przerosło już wszystko. Sytuacja, jakiej jeszcze nie było
Przypomnijmy, że o zamknięciu placówek oświatowych rząd zdecydował w połowie marca w związku z postępującą pandemią koronawirusa. Niedługo później wprowadzono nauczanie online. Rzecznik Praw Dziecka pozytywnie ocenił tę metodę nauczania.
- My, jako rodzice, poniekąd zostaliśmy zmuszeni do przypomnienia sobie chemii, matematyki, biologii i innych przedmiotów. Ale największy ciężar tego nauczania poniosły dzieci – podkreślił RPD, zapowiadając jednocześnie przeprowadzenie analizy nauki zdalnej.
Minister krytycznie o propozycji RPD
Tymczasem – jak ogłosił dziś minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski – nauka zdalna będzie odbywała się do 26 czerwca, co oznacza, że uczniowie w tym roku szkolnym już nie wrócą do szkół. Szef MEN wyraził nadzieję, że uczniowie rozpoczną naukę w normalnym trybie od września.
Szef resortu edukacji sceptycznie odniósł się do wspomnianej propozycji Rzecznika Praw Dziecka odnośnie podniesienia ocen o jeden stopień wyżej. - Pewnie część dzieci by tego chciała. Ja wolę, by uczniowie byli sprawiedliwie oceniani. To dla ich dobra i wierzę, że to się sprawdzi – stwierdził Piontkowski.
ZOBACZ TAKŻE:
- Śmiertelny wypadek motocyklisty na S7. Droga jest zablokowana
- Często męczy Cię katar? Przyczyn może być wiele, to nie tylko alergia
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości
