Szkocja ma dość
wikimedia.org
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Szkoci mają dość. Chcą referendum w sprawie niepodległości

Szkocja powiedziała basta. “Szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon oświadczyła w sobotę, że brytyjski premier Boris Johnson musi zaakceptować rzeczywistość i zgodzić się na drugie referendum w sprawie niepodległości Szkocji” - podaje Bankier.pl.

Szkocja ma dość

Szkocja planuje drugie referendum w sprawie niepodległości. Nicola Sturgeon w piątkowej rozmowie telefonicznej z Johnsonem Sturgeon oświadczyła, że w przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony przez jej rząd dokument uzasadniający przeprowadzenie drugiego referendum w Szkocji. Jest do tego niezbędna zgoda londyńskiego rządu. Johnson stwierdził, że nie ma do tego podstaw, gdyż ostatni plebiscyt odbył się jedynie pięć lat temu.

"Stanowczo powiedziałam mu, że mam mandat, by zaoferować ludziom wybór. Powtórzył swój sprzeciw wobec tego" - powiedziała Sturgeon w Dundee, cytowana przez Bankier.pl. Spotkała się tam z 48 posłami ze swojego ugrupowania, czyli Szkockiej Partii Narodowej (SNP), którzy zostali wybrani do brytyjskiej Izby Gmin. "Ale spójrzmy na rzeczywistość - wybory w tym tygodniu były dla Szkocji przełomowym momentem" - zaznaczyła.

Niektóre emerytki zyskają podwójnie. Nie tylko wyższą emeryturę, ale i odszkodowanieNiektóre emerytki zyskają podwójnie. Nie tylko wyższą emeryturę, ale i odszkodowanieCzytaj dalej

SNP wygrała w 48 spośród 59 okręgów

W czwartek w Szkocji odbyły się wybory i SNP zdobyła przewagę w 48 spośród 59 okręgów. Stanowi to dla rzeczonej partii drugi najlepszy wynik w historii. W Izbie Gmin jej reprezentacja uległa zwiększeniu o 13 posłów. Sturgeon wyraźnie podkreśliła w kampanii wyborczej, że głos na SNP oznacza opowiedzenie się za niepodległością. Optuje ona za tym, by w drugiej połowie 2020 odbyło się drugie referendum.

"Szkocja bardzo wyraźne chce innej przyszłości niż ta, która została wybrana przez większość w pozostałej części Zjednoczonego Królestwa, i Szkocja chce mieć prawo do decydowania o własnej przyszłości" - mówiła Sturgeon.

"Torysi - choć bez wątpienia tak długo, jak to możliwe, będą wściekać się na rzeczywistość - muszą ją zaakceptować i zrozumieć. Zostali odrzuceni w Szkocji. Postawili kwestię sprzeciwu wobec referendum niepodległościowego na karcie do głosowania i stracili poparcie, stracili ponad 50 proc. miejsc - to była katastrofalna porażka torysów w tej sprawie" - przekonywała Sturgeon.

Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęJuż za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News