Fot. Jakub Kaminski/East News. Warszawa, 25.01.2021. Ruszaja szczepienia przeciw Covid-19 dla osob powyzej 70 roku zycia. N/z miejski punkt szczepien przeciw koronawirusowi w Szpitalu Poludniowym.
East News, Jakub Kamiński
Autor Kamila Jeziorska - 16 Lutego 2021

Szczepionki z Polski na Ukrainę. Kijów jest gotowy je kupić

Szczepionki AstraZeneca zostaną odsprzedane Ukrainie przez Polskę? Wiele na to wskazuje, a Polska ma być wspomagana przez Komisję Europejską w tej transakcji. Resort zdrowia zapewnia, że szczepionki nie zostaną zabrane Polakom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile szczepionek Polska odsprzeda Ukrainie
  • Z jakiej puli będą pochodziły medykamenty
  • Kiedy Polska ma odsprzedać szczepionki

Szczepionki dla Ukrainy

Sprawa odsprzedania szczepionek Ukrainie przez Polskęnie wyszłaby na jaw, gdyby nie słowa wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa. Wiceszef KE poinformował, że organizacja pomaga odsprzedać Polsce 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca Ukrainie.

Valdis Dombrovskis dodał, że jeszcze sporo czasu minie zanim będzie można rozpocząć przekazywanie dawek szczepionki.

Również słowa premiera Ukrainy potwierdzają, że jest coś na rzeczy. Denys Szmyhal we wtorkowym wywiadzie, na który powołuje się Business Insider, powiedział, że spodziewa się, że Polska niedługo odsprzeda Ukrainie część dawek szczepionki.

- Spodziewamy się, że stanie się to w najbliższym czasie. Są pieniądze na ten zakup, między innymi z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego - powiedział.

Szczepionki i ich sprzedaż nie odbije się na Polakach

Ministerstwo zdrowia pod wodzą Adama Niedzielskiego podkreśla, że Polska jeszcze nie sprzedała szczepionek, ale jednocześnie nie zaprzecza, że do transakcji miałoby nie dojść.

"Oferta odsprzedaży dawek jest wyrazem wsparcia dla partnerów oraz troski o globalne bezpieczeństwo zdrowotne, także w najbliższym sąsiedztwie Polski i UE" - napisał resort w oświadczeniu przesłanym do redakcji RMF FM.

"Zaoferowane szczepionki AstraZeneca nie pochodzą z puli przeznaczonej dla polskich obywateli i ujętej w Narodowym Programie Szczepień lecz stanowią dodatkową pulę, która od początku zaplanowana została ponad potrzeby oszacowane dla Polski" - zapewnia MZ.

Sprzedaż szczepionek odbywa się bez zysku. Ukraina zapłaci dokładnie tyle, ile Polska, gdy kupowała szczepionki.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News