Szczepionka opracowana w Poznaniu
Wikimedia Commons/Zuzanna K. Filutowska//CC3.0
Autor Oktawian Góral - 27 Lipca 2020

Polska szczepionka na koronawirusa już prawie gotowa. Ma być lepsza od amerykańskiej konkurencji

Szczepionka na koronawirusa polskiej produkcji będzie gotowa za 1,5 miesiąca? Wszystko wskazuje na to, że prace nad innowacyjnym wynalazkiem poznaniaków są już na finiszu. Jak zapowiadają twórcy, szczepionka ma być nowocześniejsza od amerykańskiej.

Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest tworzona w Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak mówi profesor Andrzej Mackiewicz, będzie ona wkrótce gotowa. - Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2. Będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem - wskazuje PAP onkolog i immunolog. Szczepionka opracowywana przez polskich naukowców ma być podawana osobom zdrowym, tak by zapobiec rozwojowi choroby COVID-19 po zakażeniu się wirusem SARS-CoV-2.

Szczepionka potrzebuje dofinansowania

Jak wskazuje profesor Andrzej Mackiewicz prace potrzebują dofinansowania - chodzi o kwotę 15 mln złotych. Uczony zaznacza, że jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Uważa, że lepiej zainwestować w rodzimy produkt, niż czekać na rozwój wydarzeń za Oceanem. - Pamiętajmy, że warto wydać te pieniądze, bo zawsze lepiej mieć swój produkt niż kupować szczepionkę z zagranicy. Amerykanie, którzy są w tej chwili najbardziej zaawansowani w pracach nad szczepionką przeciw COVID-19, najpierw będą szczepić ludzi w USA. (...) Wykorzystajmy to, że mamy wszystko: koncepcję, technologię, linię produkcyjną, zespół naukowców i wieloletnie doświadczenie - wskazuje naukowiec.

Waloryzacja 2021 może być największa od dekady. Znamy już pierwsze kwotyWaloryzacja 2021 może być największa od dekady. Znamy już pierwsze kwotyCzytaj dalej

Aby szczepionka mogła przejść testy na ludziach musi - zgodnie z europejskim prawem - przejść audyt. W imieniu Europejskiej Agencji Leków przeprowadzi go Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Polska szczepionka ma opierać się na technologiach wykorzystywanych w szczepionkach rakowych. Należy tutaj nadmienić, że prof. Mackiewicz od 30 lat pracuje nad onkologicznymi szczepieniami leczniczymi. Do tej pory udało się stworzyć skuteczną szczepionkę na czerniaka, której od 1997 roku podano już 36 tys. dawek.

Biedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktówBiedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktówCzytaj dalej

Innowacyjny sposób leczenia

- Nasze oryginalne lecznicze szczepionki rakowe opierają się na zmodyfikowanych genetycznie komórkach nowotworowych. W szczepionce na COVID-19 zamiast komórek rakowych wykorzystujemy komórki zdrowe, do których wprowadzamy ten sam gen, który wykorzystujemy w szczepionkach rakowych w celu dodatkowej aktywacji mechanizmów odpornościowych (tzw. molekularny adiuwant). Oprócz tego dokładamy jeszcze wybrane geny wirusa m.in. ten odpowiedzialny za wnikanie do komórek osób zakażonych. W uproszczeniu, dochodzi do tworzenia się przeciwciał blokujących jego wnikanie oraz indukcji innych mechanizmów, których nie generują pozostałe szczepionki - mówi w portalu Onet prof. Andrzej Mackiewicz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje Ewa Tyburczyk
2. Lidl na półki rzuci absolutny hit sezonu. Znamy już ceny
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

3 mln Polaków wkrótce będzie musiało zadecydować. Bardzo możliwe, że jesteś wśród nich3 mln Polaków wkrótce będzie musiało zadecydować. Bardzo możliwe, że jesteś wśród nichCzytaj dalej

Innowacją polskiej szczepionki jest fakt, że do ludzkiego organizmu jest wprowadzany gotowy fragment wirusa. Jak wskazuje poznański uczony jest to jej wyższość nad dziełem Amerykanów, których szczepionka wymaga namnożenie się wirusa w ludzkim organizmie. Jak wskazuje profesor, linia produkcyjna szczepionki jest już niemalże gotowa. Konieczne są jednak banki komórek. Jak mówi w Onecie Mackiewicz, szczepionka opiera się na żywych komórkach, dlatego istotne jest przechowywanie jej w ciekłym azocie.

Polska szczepionka ma być podawana osobom zdrowym, by po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, wirus nie zdołał przerodzić się w chorobę koronawirusową COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Kinga Domańska
  2. Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii
  3. IMGW wydał pilne ostrzeżenie. Na południu Polski będzie niebezpiecznie
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita
  6. wiadomość
  7. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  8. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Nowy podatek od stycznia 2021 roku. Na zakupach zapłacimy wszyscy bez wyjątkuNowy podatek od stycznia 2021 roku. Na zakupach zapłacimy wszyscy bez wyjątkuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News