Szczepionka przeciwko COVID-19 - komentarz Mateusza Morawieckiego
Flickr/Kancelaria Premiera, https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/
Autor Maria Glinka - 13 Listopada 2020

Premier wyraził się jasno. Wiemy już, kto na pewno pierwszy dostanie szczepionkę

Szczepionka przeciwko COVID-19 jest w końcowej fazie przygotowań. Choć jeszcze nie wiadomo kiedy znajdzie się w powszechnym obiegu to premier Mateusz Morawiecki już wskazał, kto jako pierwszy będzie mógł skorzystać z preparatu. Na uprzywilejowanej pozycji znajdą się trzy grupy obywateli.

Szczepionka zbliża się wielkimi krokami

Zagraniczni i polscy epidemiolodzy wskazują, że szczepionka przeciwko COVID-19 może być kluczowym elementem walki z pandemią. Doniesienia o zaawansowanym etapie prac naukowców ze spółek Pfizer i BioNTech SE wywołały euforię wśród przywódców poszczególnych państw, którzy koordynują działania w trakcie dotkliwej, drugiej fali koronawirusa.

Business Inisder Polska podaje, że głos w tej sprawie po raz kolejny zabrał premier Mateusz Morawiecki, który w piątek 13 listopada uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami polskiej filii firmy Pfizer.

- Koronawirus zmusił nad do różnych ograniczeń, do wprowadzania obostrzeń, do wielu wyrzeczeń. […] Dlatego wszyscy czekaliśmy na informacje o szczepionce, bo widzimy już, że coraz więcej informacji spływa z całego świata, które potwierdzają, że ta szczepionka będzie dostępna. Nareszcie dobre wieści dotarły również do nas. Dziś możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki – przyznał szef polskiego rządu na piątkowej konferencji prasowej.

Rzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 5 tys. zł, pieniędzy nie zabraknieRzeka pieniędzy popłynie do Polaków. Można otrzymać nawet 5 tys. zł, pieniędzy nie zabraknieCzytaj dalej

Szczepionka trafi najpierw do trzech grup podwyższonego ryzyka

W trakcie spotkania premier i prezes Pfizer Polska Dorota Hryniewiecka-Firlej omawiali w towarzystwie ekspertów kwestie logistyczne związane z dystrybucją szczepionki. - Model dystrybucji szczepionki opiera się o bardzo skrupulatne wyliczenia. Jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi tę szczepionkę, my chcemy być natychmiast gotowi po to, żeby zacząć szczepić – zadeklarował Morawiecki.

Do kogo szczepionka trafi w pierwszej kolejności? Szef rządu przekazał, że na początku z preparatu będą mogli skorzystać: personel medyczny, funkcjonariusze służb mundurowych i seniorzy.

Jak na razie premier nie doprecyzował, po ukończeniu którego roku życia osoba będzie znajdowała się na uprzywilejowanej pozycji w kwestii szczepienia. - Chcemy rozpocząć szczepienia od grup wysokiego ryzyka - mam, ojców, babć, od naszych seniorów, od tych, którzy są najbardziej narażeni na działanie koronawirusa – tłumaczył Morawiecki. Poddanie się badaniu ma być dobrowolne.

Pilny komunikat od ING. Potężne ograniczenia uderzą w wielu klientówPilny komunikat od ING. Potężne ograniczenia uderzą w wielu klientówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije
2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka
3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Kiedy szczepionka będzie dostępna? Ekspert wskazuje na trudności

Na ten moment nie wiadomo kiedy szczepionka przeciwko COVID-19 znajdzie się w powszechnym obiegu. Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zaznaczył w rozmowie z Wirtualną Polską, że preparat nie będzie mógł być produkowany na szeroką skalę dopóki nie uzyska wszelkich wymaganych atestów.

Zanim trafi do obywateli będzie musiał być przede wszystkim zarejestrowany przez Międzynarodową Agencję Leków. Obecnie szczepionka przeciwko COVID-19 jest w końcowej fazie testów.

Już za 3 dni w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszJuż za 3 dni w Lidlu kupisz pół wyposażenia domu supertanio. Artykuły bez których ani ruszCzytaj dalej

W programie „Newsroom” dyrektor zwrócił uwagę, że zarówno masowa produkcja, jak i dystrybucja w poszczególnych państwach i samo szczepienie to procedury długotrwałe. – Każdy, kto ma do czynienia z tego typu procesami wie doskonale, że jeżeli mówimy o szczepieniach to dobrze będzie jeśli to będzie druga połowa 2021 r. – ocenił ekspert.

Informacje o tym, że szczepionka opracowywana przez spółkę Pfizer ma ponad 90 proc. skuteczności obiegły światowe media w poniedziałek 9 listopada. Już dwa dni później Komisja Europejska zatwierdziła umowę na zakup 300 mld dawek preparatu. Interia podaje, że premier Morawiecki zadeklarował zakup maksymalnej liczby dawek w odniesieniu do populacji Polski w jak najszybszym możliwym terminie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdzie młodzi imprezują w czasie pandemii? W Warszawie rośnie popularność nielegalnych klubów
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Średnia emerytura w wysokości ponad 8 tys. zł na rękę. Nowa ustawa wywraca system do góry nogami
  4. Na kierowców czeka gigantyczna kara na 17 tys. zł. Wystarczy zapomnieć jednej rzeczy
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Sensacja w polskiej kadrze skoczków. W naszej drużynie wyrasta nowy lider, pokonał Stocha i Kubackiego
  7. Błyskawiczny sernik Oreo bez pieczenia. Zrobisz go w 15 minut, fani ciasteczek oszaleją ze słodkiego szczęścia
Burza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyBurza po słowach wiceministra finansów. Przekonuje, że przez obostrzenia Polacy mają więcej pieniędzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News