Kto jako pierwszy otrzymał pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19 w Wielkiej Brytanii?
eastnews/
Autor Radosław Święcki - 9 Grudnia 2020

Już jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apel

We wtorek wczesnym rankiem rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi w Wielkiej Brytanii. Jako pierwsza zaszczepiona została blisko 91-letnia Margaret Keenan. Brytyjka skierowała ważny apel dla osób, które będą miały możliwość otrzymania szczepionki.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim jest pierwsza osoba zaszczepiona przeciw Covid-19
  • Jaki apel skierowała do osób, które będą miały możliwość zaszczepienia się
  • Jakie słynne imię i nazwisko nosi druga osoba zaszczepiona

Kim jest pierwsza osoba zaszczepiona?

We wtorek jak już informowaliśmy rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi w Wielkiej Brytanii, która stała się pierwszym państwem na świecie, które za sprawą decyzji brytyjskiej agencji ds. regulacji leków MHRA dopuściło do użytku stworzoną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw Covid-19.

Rząd Wielkiej Brytanii zawarł umowę na zakup 40 milionów dawek, dzięki czemu zaszczepionych będzie mogło być 20 mln osób (do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki przyjęte w odstępie trzech tygodni). Szczepienia są darmowe i nieobowiązkowe, początkowo będą odbywać się w ok. 70 szpitalach na terenie całego kraju.

Fenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniFenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniCzytaj dalej

Według szacunków brytyjskiego rządu w pierwszym tygodniu szczepień pacjentom zostanie podane ok. 800 tys. dawek leków. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną pensjonariusze domów opieki społecznej oraz ich opiekunowie, osoby powyżej 80. roku życia, a także część pracowników ochrony zdrowia.

Pierwszą historyczną osobą, która została zaszczepiona przeciw Covid-19 poza fazą jest obchodząca za tydzień swoje 91-letnie urodziny Margaret Keenan. Szczepienia jak podaje Polska Agencja Prasowa dokonano o godzinie 6.31 miejscowego czasu w szpitalu w Coventry w środkowej Anglii. Zastrzyk zrobiła pielęgniarka z Filipin. Brytyjka w pierwszych słowach po szczepieniu stwierdziła, że lepszego prezentu z okazji zbliżających się urodzin nie mogła sobie wymarzyć.

- Czuję się zaszczycona, że mogę być pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19, to najlepszy prezent urodzinowy, jakiego mogłabym sobie życzyć, ponieważ oznacza to, że mogę w końcu cieszyć się możliwością spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w nowym roku, po tym jak przez większą część tego roku byłam sama - powiedziała Keenan.

Brytyjka ma dwoje dzieci i czworo wnuków i dopiero cztery lata temu przeszła na emeryturę. Wcześniej była sprzedawczynią w sklepie jubilerskim. Keenan podziękowała pracownikom służby zdrowia za opiekę i zwróciła się z apelem do osób, które będą miały możliwość zaszczepienia się.

- Nie mogę znaleźć wystarczających słów podziękowania dla (pielęgniarki) May i personelu NHS (publicznej służby zdrowia – red.), którzy się mną opiekowali, a moja rada dla każdego, komu zostanie zaoferowana szczepionka, brzmi: skoro ja mogłam ją przyjąć w wieku 90 lat, to wy też możecie – powiedziała cytowana przez PAP Keenan.

Drugi zaszczepiony to...Shakespeare

Co ciekawe nazwisko drugiej osoby, która otrzymała szczepionkę przeciwko koronawirusowi to... William Shakespeare. Z oczywistych względów nie chodzi oczywiście o autora słynnego „Hamleta” i „Makbeta” a 81-letniego mieszkańca Warwickshire, który również został zaszczepiony w szpitalu w Coventry.

Początek szczepień w Wielkiej Brytanii cieszy brytyjskich polityków, niezależnie od tego do której opcji politycznej przynależą. - Dziś rozpoczynają się pierwsze w Wielkiej Brytanii szczepienia przeciwko Covid-19. Dziękuję naszej NHS, wszystkim naukowcom, którzy tak ciężko pracowali nad tą szczepionką, wszystkim wolontariuszom - i wszystkim, którzy przestrzegali zasad, aby chronić innych. Razem to pokonamy - napisał na Twitterze premier Boris Johnson, który swego czasu sam zmagał sie z koronawirusem.

Jako „doniosły dzień w naszej walce z Covid-19” początek szczepień uznał kandydat na premiera w gabinecie cieni opozycyjnej Partii Pracy, a zarazem jej lider Keir Starmer. - Na końcu tunelu jest światło. Ważne jest, abyśmy pozostali bezpieczni, postępując zgodnie z zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego – napisał na Twitterze lider brytyjskiej opozycji.

Przypomnijmy, że od początku pandemii na koronawirusa w Wielkiej Brytanii zachorowało 1,74 mln osób. Z powodu wirusa zmarło natomiast prawie 61,5 tys. chorych.

W trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoW trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
  2. Mniej obostrzeń dla zaszczepionych. Minister Zdrowia wymienił 3, których nie będą musieli przestrzegać
  3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
w sprawie maseczki. Decyzją zaskoczył wszystkichCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News