Szczepionka na COVID-19
Unplash.com
Autor Konrad Karpiuk - 9 Grudnia 2020

Rząd do szczepionki nie zmusza, ale chętni dostaną prezent. Mogą liczyć na specjalne traktowanie

Szczepionka na COVID-19 będzie dostępna najprawdopodobniej od stycznia 2021 roku. W związku z tym rząd przygotowuje plan szczepień Polaków. Ci, którzy przyjmą preparat, będą mogli liczyć na specjalne traktowanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie rząd postawił sobie założenia przy tworzeniu planu szczepień
 • Od czego zależy termin wprowadzenia szczepionki
 • Jakie korzyści mają uzyskać zaszczepieni

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej. Rząd przedstawia wstępne plany

Szczepionka na koronawirusa ma pomóc w rozwiązaniu problemu z pandemią. Po tym jak kilka firm zakończyło pracę nad preparatem, uruchomiono procedurę jego legalizacji (także na terenie UE). PiS czeka na sygnał od wspólnoty i następnie przystąpi do realizacji planu szczepienia Polaków.

Już jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelJuż jest, pierwsza osoba zaszczepiona. 90-latka przekazała ważny apelCzytaj dalej

Rząd postawił sobie sześć celów, tak aby dostarczyć szczepionki:

 • bezpieczne i skuteczne,
 • w wystarczającej ilości,
 • w najkrótszym czasie,
 • darmowe,
 • dobrowolne,
 • łatwo dostępne.

Michał Dworczyk przyznał, że rządowy plan musi zrównoważyć kwestie bezpieczeństwa i szybkiego zaszczepienia populacji. Wiadomo już, że wykorzystane zostaną szczepionki przygotowane przez różne firmy, ale rząd zakłada, że wszystkie są tak samo skuteczne.

Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Wielki bank poczynił szokujące prognozy na nadchodzący rok. Okażą się prawdziwe?Czytaj dalej

- Szczepienia zaczną się w styczniu, ale podkreślamy, że dokładny termin jest uzależniony od producenta [...] Możemy odpowiadać za swoją część procesu, nad którym mamy kontrolę. Chcemy to przygotować w taki sposób, abyśmy w ciągu trzech dni od wydania szczepionki, mogli rozpocząć szczepienia. Chcemy pracować nad tym, aby to jeszcze przyspieszyć, ale te trzy dni wydają się dzisiaj realnym, odpowiedzialnym terminem - mówił Dworczyk.

W trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoW trzech krajach już się zaczęło. Trzecia fala pandemii uderzy już niedługoCzytaj dalej

Będzie rejestr zaszczepionych, oraz specjalne korzyści

Rząd zapowiedział, że zamierza monitorować sytuację osób, które zostaną zaszczepione. Dlatego wszystkie osoby, które przyjmą preparat, będą wpisane do specjalnego rejestru i systemu zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

- Wszystkie informacje będą gromadzone centralnie i będą jawne. Chcemy, żeby wszystkie sprawy dotyczące szczepienia i jego efektów były jawne z punktu widzenia publicznego - mówił minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Choć obowiązku szczepienia rząd nie wprowadzi, będą zachęty dla niezdecydowanych. Po przyjęciu szczepionki na COVID-19 zostaniemy zwolnieni z kwarantanny po kontakcie z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie, a także z kwarantanny po podróży. Ponadto po szczepieniu nie trzeba będzie przejmować się limitem zgromadzeń i spotkań, bo nie będzie on nas dotyczył.

Fenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniFenomenalne odkrycie w Polsce. Nikt wcześniej nie wiedział o istnieniu tej jaskiniCzytaj dalej

Koniecznym warunkiem będzie przyjęcie obu dawek wymaganych do osiągnięcia skuteczności preparatu. Jednocześnie minister Niedzielski zaznacza, że to zaledwie "pakiet minimum" i po zapoznaniu się z charakterystyką wszystkich szczepionek, istnieje możliwość dodania do przepisów kolejnych zachęt.

Jednocześnie Michał Dworczyk wykluczył na razie, aby osoby zaszczepione mogły być zwolnione z noszenia maseczek. Jak sam przyznał, obecnie nie przewidziano takich zapisów w ustawie.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
 2. Kompromitacja TVP na oczach milionów widzów
 3. Pasażerowie nie wiedzą, dokąd jadą. Olbrzymia pomyłka urzędników metra
ZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuZUS z ważnym przypomnieniem. Niektórym zostały już tylko dwa dni na złożenie wnioskuCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News