Szczepienia
unsplash, CDC
Autor Komunikaty prasowe - 23 Stycznia 2020

Chcesz mieć pracę, będziesz musiał się zaszczepić. Firmy wprowadzają obostrzenia

Szczepienia mają być obowiązkowe w niektórych firmach, aby dostać pracę. “Trwa też akcja, która ma skłonić przedsiębiorstwa do szczepienia personelu” - informuje “DGP”.

Praca i obowiązkowe szczepienia

Szczepienia będą wymagane przez pracodawcę? Jak donosi DGP tak jest już w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Szefowa zakładu Bożena Janicka wyjaśniła że obowiązek szczepień w pracy wprowadzono z dwóch powodów. Pierwszym z nich są absencje, gdyż na zachorowania na grypę bardziej narażony jest personel medyczny, z tego względu, że permanentnie przebywa z chorymi. Drugi powód to odpowiedzialność za pacjentów, którzy mają często obniżoną odporność.

“U mnie w zakładzie szczepić muszą się wszyscy. Lekarze i pielęgniarki, także osoby sprzątające czy kierowca” – powiedziała Janicka, cytowana przez “DGP”. Dodała także, że szczepienia są obowiązkowe i bezpłatne.

Starsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracęStarsi pracownicy do zwolnienia? Przez nowe zmiany rządu mogą stracić pracęCzytaj dalej

Szczepienia dla pracowników stają się coraz bardziej powszechne

Pracodawcy są coraz częściej zainteresowani szczepieniem pracowników na własny koszt. Mają na to wpływ głośne medialnie zdarzenia. Jak na przykład ten, do którego doszło na Pomorzu. Pracownik z Ukrainy wrócił po wakacjach chory na Odrę do zakładu pracy zatrudniającego 1000 osób.

“Firma musiała zaszczepić, z pomocą sanepidu, wszystkich pracowników by uniknąć epidemii w zakładzie (szczepienie wykonane w ciągu 72 godzin po kontakcie z wirusem zabezpiecza przed chorobą)” - podaje “DGP”. Koszty pokryli miasto oraz pracodawca. Według pomorskiego inspektora sanitarnego Tomasza Augustyniaka ta historia miała przełożenie na zainteresowanie pracodawców szczepieniami, szczególnie na grypę.

GIS wykorzystuje zainteresowanie szczepieniami

GIS korzystając z zainteresowania szczepieniami postanowił zareagować i namówić jeszcze więcej pracodawców do dołączenia do akcji finansowania szczepień dla pracowników.

“Spotykamy się ze związkami i organizacjami pracodawców. Zdajemy sobie sprawę, że nie można zmusić pracodawców do wprowadzenia obowiązkowych szczepień. Ale możemy im pokazać korzyści, jakie będą dla nich wynikały z zaoferowania pracownikom darmowych szczepień. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy ich do wzięcia udziału w akcji” – wyjaśnia Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. Dodał również, że w związku z tym coraz więcej pracodawców jest zainteresowanych szczepieniami dla swoich pracowników.

“Faktycznie na rynku zaczęło się dużo dziać w tym temacie. Uważam, że to dobry pomysł. Szczególnie że sfinansowanie szczepionki, która kosztuje ok. 50–60 zł, nie jest dużym wydatkiem ani dla dużej ani dla małej firmy. A korzyści z tego mogą być ogromne. Zyskuje się zdrowego pracownika w sezonie jesienno-zimowym. Dodam, ze absencja z powodu choroby to poważne straty dla firmy. To też wyzwanie w sytuacji gdy na rynku brakuje rąk do pracy. Trudno bowiem zyskać osobę na zastępstwo" – podsumował Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliKierowcy w 2020 r. muszą liczyć się z wieloma dużymi zmianami. Nie daj się zaskoczyć podczas kontroliCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prosiła lekarzy o wykonanie badań profilaktycznych, ale się nie zgodzili. Teraz zostały jej 3 lata życia
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Musisz w tym roku rozliczyć PIT? Mało kto wie o wielkiej zmianie, dotyczy każdego podatnika
Kosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówKosztowniejsze od samochodów, często nawet od domów. Najdroższe rasy psówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News