Niemcy
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 11 Listopada 2019

Niemcy wprowadzają rewolucję w swoich emeryturach. Może być to przykład dla reszty Europy

System emerytalny w Niemczech ulegnie zmianie. “Partie niemieckiej chadecko-socjaldemokratycznej koalicji rządowej doszły w niedzielę do porozumienia w spornej kwestii wprowadzenia emerytur podstawowych” - informuje Bankier.pl. Dzięki osiągniętemu kompromisowi groźba wycofania się Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) z rządu oddaliła się.

System emerytalny w Niemczech

System emerytalny w Niemczech ulegnie zmianie. “Ubiegłoroczna umowa koalicyjna socjaldemokratów z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i bawarską Unią Chrześcijańsko-Społeczną (CSU) przewiduje zapewnienie osobom o niskich dochodach emerytury podstawowej, która będzie o 10 proc. wyższa od minimalnego zasiłku socjalnego, wynoszącego obecnie 416 euro miesięcznie” - informuje Bankier.pl.

Kto będzie odbiorcą tych emerytur

Emerytury te odbiorą ci, którym nie udało się zgromadzić kapitału składkowego, który wystarczyłby na emeryturę, która wynosiłaby tyle, co minimalny zasiłek socjalny. Mowa tu przede wszystkim o kobietach, które zajmowały się przez długi czas opieką nad dziećmi lub innymi członkami rodziny. Po przepracowaniu 35 lat składkowych będzie przysługiwać im prawo do wypłacanego od 2021 roku świadczenia. “Według tymczasowej przewodniczącej SPD Malu Dreyer, emeryturę podstawową otrzymywać będzie od 1,2 do 1,5 mln osób. Szef CSU Markus Soeder oszacował związane z tym koszty budżetowe na 1 do 1,5 mld euro rocznie” - podaje Bankier.pl.

Zgoda w ramach kompromisu

SPD wyraziła zgodę na “żądane przez chadeków wprowadzenie górnej granicy łącznych dochodów beneficjentów emerytur podstawowych” w ramach kompromisu. Według ostatecznych ustaleń będą one przysługiwać osobom, których całość dochodów łącznie z dochodami kapitałowymi nie będzie przekraczać sumy 1250 euro, jeśli chodzi o pojedynczą osobę oraz 1950 euro w odniesieniu do pary osób.

Czteroosobowa rodzina zapłaci ponad 200 zł miesięcznie. Ceny za śmieci zwalają z nógCzteroosobowa rodzina zapłaci ponad 200 zł miesięcznie. Ceny za śmieci zwalają z nógCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News