Sylwester policja kontrole
Pixabay.com AndrzejRembowski
Autor Konrad Karpiuk - 31 Grudnia 2020

Policjanci przerywają milczenie. Wiemy już czy będą zatrzymywać ludzi wracających z Sylwestra

Sylwester 2020 będzie inny niż wszystkie do tej pory. Rząd w związku z pandemią wydał rozporządzenie ograniczające możliwość przemieszczania się. Wiadomo już, jakie działania będzie prowadzić policja.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie działania podejmie policja
  • Kto jest wyłączony z zakazu przemieszczania się
  • Jaka będzie wysokość mandatu

Sylwester w 2020 rok i ograniczenia przemieszczania się

Ograniczenia w Sylwestra 2020 budzą wiele wątpliwości. Z początku rząd wprowadził rozporządzenie, które zabraniało poruszania się, obowiązujące od 31 grudnia 19:00 do 1 stycznia 06:00. Komentarzy polityczni, oraz Rzecznik Praw Obywatelskich zwracało uwagę, że przepisy są niekonstytucyjne.

Niedługo później sam Mateusz Morawiecki stwierdził, że nie wprowadza "godziny policyjnej", bo jest ona niezgodna z konstytucją. Jednocześnie sam sobie zaprzeczył mówiąc, że w Sylwestra dalej będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące przemieszczania się. Oliwy do ognia i chaosu informacyjnego, dołożył wpis premiera, w którym stwierdził z kolei, że to tylko zalecenia.

Z zakazu przemieszczania się będą wyłączone osoby, które będą wychodzić w celu realizacji podstawowych potrzeb, np. wyjścia z psem. Policja zapowiedziała również, że będzie to sprawdzać. Wiadomo już więcej na temat tego, jakie metody będą stosować policjanci.

Policja będzie działać w Sylwestra. Sprawdzą taksówki i autobusy

Obecny rzecznik policji, insp. Mariusz Ciarka przyznał, że policja nie jest "od interpretacji przepisów", a obecne przepisy ograniczają przemieszczanie się. Oznacza to tyle, że rozporządzenie rządu to nie tylko "zalecenie", ale wiążące prawo, które będzie egzekwowane.

Niedziele handlowe w 2021 roku. Wiadomo już, kiedy będziemy mogli zrobić zakupyNiedziele handlowe w 2021 roku. Wiadomo już, kiedy będziemy mogli zrobić zakupyCzytaj dalej

- Policja nie jest instytucją ani powołaną, ani uprawnioną do udzielania wiążącej interpretacji przepisów, czy informacji o obowiązujących regulacjach prawnych. Sylwester i Nowy Rok jak zawsze są czasem wytężonej pracy policjantów na terenie całego kraju. Blisko 20 tysięcy funkcjonariuszy jest zaangażowanych do działań prewencyjnych. Policjanci na terenie całego kraju jak co roku będą dbali o bezpieczeństwo, porządek publiczny oraz realizowali te interwencje, w których dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia - informował insp. Ciarka

Portal Onet dowiedział się, że policjanci będą sprawdzać nie tylko pieszych, ale mogą również zatrzymywać auta osobowe. Sprawdzane mają być także taksówki, oraz komunikacja miejska. Oczywiście osoby wracające z pracy nie muszą obawiać się mandatu, bo na czas powrotu do domu są wyjęci z zakazu.

- Policjanci będą na podstawie rozpytania takiej osoby ustalali, czy idzie ona z pracy, do pracy, czy udaje się do apteki, do przychodni, do szpitala, do obłożnie chorej osoby, którą trzeba się zaopiekować, czy sklepu po żywność - zapowiadał insp. Ciarka.

Rzecznik policji przyznał, że ostateczna decyzja o ukaraniu obywatela będzie podejmowana indywidualnie przez funkcjonariuszy. Będzie można dostać mandaty do 500 zł, a w skrajnych przypadków skierowanie wniosku o ukaranie do sanepidu. Wtedy kara może sięgnąć nawet 30 tys. zł.

Policjanci będą sprawdzać trzeźwość

Policja będzie prowadzić także te działania, które prowadzi co roku. Kierowcy mogą spodziewać się m.in. kontroli trzeźwości. Funkcjonariusze mają reagować także na przekroczenia prędkości.

- Nasze działania będą się skupiały na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Warszawy tak, jak robimy to każdego dnia. Jak co roku Sylwester oznacza zwiększoną liczbę patroli policyjnych i nie inaczej będzie w tym roku. Wigilia pokazała nam odpowiedzialne zachowania ze strony mieszkańców Warszawy. Jestem pewien, że podobnie będzie jutro - mówił rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Już na początku roku będziesz musiał wypełnić kolejny obowiązek. Dotyczy 1,5 mln Polaków
  2. Niezaczepieni wykluczeni społecznie? Niepokojące słowa ministra
  3. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News