Gazoport LNG Świnoujście
Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski/CC4.0
Autor Kasper Starużyk - 24 Czerwca 2020

Prawie 2 mld zł na kolejny wielki projekt

Świnoujście z wartą 2 miliardy złotych inwestycją. Wszystko jest już gotowe, a prace ruszą wkrótce. Nowy terminal LNG pozwoli na uniezależnienie się od rosyjskiego gazu.

Świnoujście doczekało się wielkiej inwestycji. Kontrakty opiewają na niemal 2 miliardy złotych. Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego będzie rozbudowywany. Ma to uniezależnić nasz kraj od dostaw tego surowca z Rosji. Co więcej, dzięki umową podpisanym między PGNiG, a amerykańskimi dostawcami błękitnego paliwa, Polska ma szansę stać się eksporterem gazu o znaczeniu kontynentalnym.

Świnoujście o znaczeniu europejskim

Inwestycje w Świnoujściu mają zakończyć się w 2023 roku. Projekt został podzielony na dwa etapy. Część morsko-lądową rozbuduje konsorcjum firm Porr i TGE Gas Engineering GmbH. W ramach rozwoju gazoportu ma zostać opracowana dokumentacja projektowa, wykonanie prac budowlanych i montażowych, a także rozruch stacji. Firmy, które wygrały przetarg muszą się także zatroszczyć o stosowne pozwolenia na użytkowanie instalacji. Jak dowiadujemy się z Rynku Infrastruktury, rozbudowa będzie realizowana we współpracy z Zarządem Portów Morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Inwestycja odbywa się w coraz popularniejszej formule "projektuj i buduj". Łączna suma kontraktów to około 1,9 miliarda złotych.

Rząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problemRząd wprowadza ogromne zmiany na stacjach paliw. Przygotuj się, może czekać cię niemały problemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii

Jak wynika z umów na dostawę gazu, które zostały podpisane z amerykańskimi rafineriami, Polacy będą mogli odsprzedawać gaz w ilości i po stawkach, jakie sami zaproponują. Oznacza to, że Świnoujście ma szansę stać się gazoportem o europejskim znaczeniu. Rozbudowę terminalu w Świnoujściu będą realizować dwa podmioty. Jednym z nich jest spółka Polskie LNG - ma ona odpowiadać za wybudowanie nowego zbiornika na gaz o pojemności około 180 tysięcy metrów sześciennych. Polacy w Świnoujściu zajmą się także wykonaniem technologicznego stanowiska do rozładunku wpływających statków. Druga spółka odpowiedzialna będzie za część hydrotechniczną, jest nią Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Gazoport w Świnoujściu uniezależni nas od Rosji

Inwestycja w terminal LNG w Świnoujściu jest kluczowa z punktu widzenia uniezależniania się Polski od dostaw gazu z Rosji. Dzięki portowi będziemy mogli przyjmować gaz od Amerykanów, z którymi mamy już podpisane stosowne umowy, a w dalszej perspektywie spółki gazowe będą mogły nawiązać współpracę z dostawcami z innych krajów. Jest to kolejny realizowany postulat wychodzenia z rosyjskiej strefy wpływów w dziedzinie gospodarki. Podobnie sprawy mają się z energetyką - Andrzej Duda lobbuje w Stanach Zjednoczonych za budową elektrowni atomowej właśnie przez Amerykanów.

Tomasz Stępień, prezes zarządu spółek Polskie LNG i Gaz-System, powiedział, że dzięki inwestycjom zdolności regazyfikacyjne terminala LNG w Świnoujściu osiągną poziom ok. 8,3 mld metrów sześciennych rocznie. Prezes wskazuje, że rozbudowa znacząco podniesie elastyczność w wykorzystaniu obiektu oraz sprawi, że możliwość składowana gazu znacząco się podniesie. Stępień wyraża nadzieje, że rozbudowa będzie impulsem dla kolnych inwestycji i rozwoju Pomorza Zachodniego. Już teraz zapadły ważne decyzje.

Niektórzy emeryci mogą zyskać dodatkowe 2 tys. złotych. Niewiele osób wie o jednym z zapisów Tarczy 4.0Niektórzy emeryci mogą zyskać dodatkowe 2 tys. złotych. Niewiele osób wie o jednym z zapisów Tarczy 4.0Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najwyższy stopień zagrożenia na południu Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
O spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województwO spacerze zapomnij, wraca zakaz wstępu do lasów. Na razie w jednym z województwCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News