Świnoujście
Wikipedia/Mateusz War
Autor Paulina Musianek - 20 Września 2019

W Polsce odkopano 6-metrową bombę z czasów wojny. Może dojść do ewakuacji miasta

Świnoujście. Podczas prac przygotowawczych do pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin znaleziono 6-metrową bombę z czasów II wojny światowej. Może dojść do ewakuacji całego Świnoujścia.

Świnoujście znalazło bombę “Tallboy”

W Świnoujściu w pobliżu przeprawy karsiborskiej odkryto pocisk z czasów II wojny światowej, która może być jedną z bomb zrzuconych w 1945 r. na przebywający wtedy w świnoujskim porcie niemiecki pancernik Lutzow. “Tallboy”, czyli po polsku "wysoki chłopiec" ma prawie 5,5 t wagi, 6,5 m długości, a jej średnica to prawie 1 m. - Ten obiekt jest największy spośród tych, jakie do tej pory znaleźliśmy i z jakim będziemy mieli do czynienia – powiedział rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski. W akcję unieszkodliwienia niewybuchu zaangażowana ma być 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, a przede wszystkim grupa nurków minerów 12. Dywizjony Trałowców.

Możliwa ewakuacja całego Szczecina

W związku ze znaleziskiem zbiera się sztab kryzysowy. Lewandowski wyjaśnia, że na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić w jaki sposób bomba zostanie usunięta. - Dziś jest spotkanie w wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego i będzie ta sprawa omawiana. Trzeba dać kilka dni specjalistom na to, żeby przemyśleli dokładnie jak bezpiecznie usunąć to ze Świnoujścia – dodał Lewandowski.

Promień rażenia bomby to nawet kilkanaście kilometrów, dlatego nie wykluczono konieczności ewakuowania ludności. Wydobycie ładunku może wiązać się z też ze znacznym ograniczeniem ruchu wodnego dla statków płynących z Bałtyku. Na razie bomba została oznaczona specjalną żółtą boją. Do jego podniesienie będzie potrzebne użycie specjalnego dźwigu. Przeprowadzenie operacji ma być w dużej mierze uzależnione od warunków atmosferycznych. Decyzja może zapaść w ciągu kilku dni, ponieważ specjaliści muszą się dokładnie zaplanować, jak to zrobić.

“Tallboy” to pierwszy to pierwszy tego rodzaju niewybuch znaleziony w Polsce. Bomba ta używana w czasie II wojny światowej była mniejszą wersją najcięższej bomby lotniczej Grand Slam. “Tallboya” zaprojektował brytyjski inżynier Barnes Wallis. Ze względu na jej gigantyczne rozmiary mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec - Avro Lancaster.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News