świnia, niedźwiedź polarny
Wikipedia/Arturo de Frias Marques
Autor Paulina Musianek - 8 Października 2019

Wyhodowano świnię cięższą od niedźwiedzia polarnego. Ma to być odpowiedź na niedobór wieprzowiny

Świnia o rozmiarach większych niż niedźwiedź polarny ma być sposobem na niedobór wieprzowiny na rynku. Na taki pomysł wpadli Chińczycy, którzy potrafią wyhodować 500 kilogramową świnię.

Świnia wielkości niedźwiedzia polarnego

Świnia - gigant to “specjalność” Panga Conga, właściciela farmy w Nanning, stolicy prowincji Guangxi w Chinach. Jak podaje Bloomberg, potrafi on wyhodować świnie ważące ponad 1100 funtów, czyli 500 kilogramów - czyli tyle ile waży niedźwiedź polarny. Takie świnie sprzedawane są ponoć za ponad 10 000 juanów, czyli 1400 USD. Jest to trzykrotność średniego miesięcznego dochód w tej prowincji, nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej naśladowców tego hodowcy. W północno-wschodniej prowincji Jilin coraz więcej farmerów próbuje osiągnąć zwiększyć wagę swoich świń do poziomu 175 - 200 kg, mimo tego, że zwierzę to waży średnio ok. 125 kg. Trend ten nie ogranicza się również do małych gospodarstw. Główni producenci mięsa w Chinach, m.in. Wens Foodstuffs Group Co, Cofco Meat Holdings Ltd. czy Beijing Dabeinong Technology Group Co., również próbują zwiększyć średnią wagę swoich świń. Lin Guofa, starszy analityk w firmie konsultingowej Bric Agriculture Group, twierdzi, że duże gospodarstwa koncentrują się na zwiększeniu wagi tych zwierząt o co najmniej 14%.

Świnia większa od niedźwiedzia polarnego

Pęd ten potęgują wysokie ceny wieprzowiny w Chinach spowodowane afrykańskim pomorem świń dziesiątkującym stada świń. Ceny hurtowe tego mięsa wzrosły w tym roku w Chinach o ponad 70%, a zapasy trzody chlewnej spadły w sierpniu o 39% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na razie dążenia do jak największej świni i jak największych zysków przynosi jeden efekt - większość wyjątkowo dużych świń umiera z powodu komplikacji zdrowotnych. Bardzo często takim świniom pod ciężarem ich chorobliwej wagi łamią się nogi. W 2004 r. ogromny wieprz o imieniu Ton Pig, hodowany w Chinach, zmarł z powodu braku możliwości poruszania się spowodowanym przez otyłości. Ważył 1984 funty.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News