Święty Mikołaj - legenda czy namacalna historia?
Pixabay, QueenCarolyn
Autor Kamila Jeziorska - 6 Grudnia 2020

Strój Mikołaja na początku wcale nie miał być czerwony. Zadecydował mało znany przypadek

Na tej planecie prawdopodobnie nie ma żadnej osoby, która nie uwielbia świętego Mikołaja. Ten okraszony legendami starszy mężczyzna, który stał się wręcz ikoną komercjalizacji Świąt Bożego Narodzenia, do swojego obecnego wizerunku dochodził latami. Kiedy tak naprawdę zaczęła się historia świętego Mikołaja?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Skąd pochodzi święty Mikołaj
 • Jak zmieniał się jego wizerunek na przestrzeni lat
 • Jaka jest historia świętego Mikołaja w Polsce

Święty Mikołaj istniał setki lat temu?

Dzisiejszy wizerunek świętego Mikołaja, który znają wszyscy, dzieci i dorośli, to efekt ogromnych przemian rozciągniętych w czasie. Na samym początku święty Mikołaj wcale nie był sympatycznym, grubszym, starszym panem z długą brodą i czerwonym ubraniem. Co więcej, wcale nie mieszkał nawet w Laponii i nie latał po niebie na saniach ciągniętych przez renifery. Kim w takim razie był święty Mikołaj?

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

Legenda o Świętym Mikołaju rozpoczyna się już w IV w. n.e., gdy na terytorium dzisiejsze Turcji działał pewien biskup o imieniu Mikołaj. Poza tym, że dużo podróżował po świecie i był za baśniowymi "górami i lasami", to jeszcze pochodził z zamożnej rodziny. Odziedziczone po przodkach pieniądze wykorzystywał do pomocy ubogim ludziom, a zwłaszcza dzieciom.

Wieść o świętym Mikołaju - jeszcze wtedy biskupem - rozniosła się po całej Europie i stał się tutejszym ulubionym świętym. W Anglii mieli swojego Robin Hooda, natomiast w Europie, a zwłaszcza w Holandii, rósł mit świętego Mikołaja.

Holendrzy w tym czasie migrowali do Ameryki Północnej i zabierali ze sobą mit o świętym Mikołaju. Sinterklaas, czyli holenderski święty Mikołaj w tamtym okresie przedstawiany był jako ubrany na zielono, chudy mężczyzna chroniący dzieci i marynarzy. Przypomnijmy, że w dzisiejszych czasach to elfy świętego Mikołaja ubrane są na zielono.

Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoStary dokument, który załatwi Ci dużo. Właśnie potwierdzono częstsze wypłaty premii, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Święty Mikołaj naszych czasów

Sinterklaas rósł w siłę, aż do 1822 r., gdy pewien pisarz - Clement Clark Moore napisał wiersz na temat świętego Mikołaja. Już wtedy święty Mikołaj był opisywany jako pulchny, wesoły elf wspinający się po kominach domów i jakby tego było mało, to właśnie w tym wierszu pojawiły się po raz pierwszy latające renifery. W podobnym tonie utrzymane były ilustracje stworzone przez Thomasa Nasta.

Legenda świętego Mikołaja była coraz częściej wykorzystywana przez marketingowców i twórców reklam na początku XX. wieku w Stanach Zjednoczonych. Jako pierwszy na świętego Mikołaja w reklamie zdecydował się koncern Coca-Cola, a wizerunek był inspiracją zaczerpniętą z ilustracji Nasta.

Archie Lee, dyrektor wykonawczy Agencji Reklamowej D’Arcy, tworzącej kampanię dla firmy Coca-Cola w 1931 r. zlecił ilustratorowi Haddonowi Sundblomowi stworzenie wizerunku realnego świętego Mikołaja, a nie tylko mężczyzny przebranego za niego.

Klienci ING mogą odetchnąć z ulgą. Bank wreszcie przekazał pozytywne wieściKlienci ING mogą odetchnąć z ulgą. Bank wreszcie przekazał pozytywne wieściCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Socha przyłapana na gorącym uczynku. SE: Złamała obostrzenie
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób

Wizerunek świętego Mikołaja nie zawsze przedstawiany był w sposób pozytywny i bardzo często stawał się przedmiotem zagrywki politycznej. W trakcie II wojny światowej pomagał on amerykańskim żołnierzom na froncie, natomiast trochę później pił, palił i nie opowiadał się za równością płci.

W Polsce historia świętego Mikołaja nie wpisuje się w schematy propagandy politycznej, bowiem od samego początku miał zostać on zastąpiony przez Dziadka Mroza. Pomysł legł w gruzach, bowiem Polacy woleli świętego Mikołaja.

Zdecydowanie w polskie standardy od zawsze wpisywał się ten święty Mikołaj, który przyjechał do nas ze Stanów Zjednoczonych prowadząc swoją ciężarówkę Coca-coli. Młodsze dzieci nie pamiętają Dziadka Mroza (ten prawdopodobnie powędrował do Moskwy), natomiast znają puszystego pana z długą, siwą brodą, który przynosi prezenty tylko grzecznym.

Od wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęOd wczoraj nie musisz mieć prawa jazdy, doszedł jednak inny obowiązek. Możesz narazić się na dotkliwą karęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Nowotwór powrócił. Mały Bruno walczy ze straszną chorobą
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News