Świadczenie dla pracowników
Obraz _Alicja_ z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 21 Października 2020

Nowe świadczenie od rządu? Każdy pracownik dostałby 560 złotych

Rząd otrzymał propozycję wprowadzenia dodatkowego świadczenia. Nawet 560 złotych ekstra mogą dostać pracujący Polacy. Najnowszy pomysł ułatwiłby życie wielu pracującym i pozwolił zaoszczędzić wiele pieniędzy na codzienne wydatki.

Portal Business Insider donosi o nietypowej propozycji Federacji Przedsiębiorców Polskich, która została złożona na ręce rządu. Organizacja proponuje wprowadzenie "560 plus". Jest to kwota, którą mieliby otrzymywać Polacy na posiłki w pracy. Przyglądamy się rozwiązaniu jakie proponuje FPP.

Rządz będzie finansował świadczenia obiadowe?

Emerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywaneEmerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywaneCzytaj dalej

Portal Business Insider podaje, że Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje, by rząd zapewnił pracownikom kwotę 560 złotych na codzienny posiłek finansowany przez pracodawcę. Kwota ta miałaby być zwolniona z podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Zdanie FPP krok taki dałby pracownikom dodatkową siłę nabywczą, pracodawcom element motywacyjny, a rząd zyskałby dochód w postaci podatków z VAT i CIT.

Obecnie, jak podkreśla FPP, polscy przedsiębiorcy mają możliwość dofinansowania posiłków dla pracowników w postaci kart lub bonów, jednak maksymalne miesięczne dofinansowanie nie może przekraczać 190 zł.

Jak wskazuje FPP, limit ten nie był podnoszony od 2004 roku, a obecnie stanowi to zaledwie 9 zł dziennie w przeliczeniu na dzień roboczy.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Jurek Owsiak zakażony, najgorszy scenariusz się spełnia. Jaki jest jego stan zdrowia?
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

– Prawne umocowanie żywieniowych przedpłaconych kart i bonów jako sposobu realizacji świadczeń celowych w zakresie posiłku dla pracowników jest bardzo potrzebne.

Dobrowolne zapewnienie pracownikom możliwości zakupu właściwych produktów przez pracodawcę, za pośrednictwem kart i kuponów żywieniowych, wpłynie pozytywnie na ich zdrowe, regularne posiłki w pracy, a skarbowi państwa przyniesie dodatkowe wpływy.

Takie działanie zabezpieczy także wydatkowanie środków finansowych jedynie na terenie Polski. Bon 500 plus na posiłki powinien być wolny od PIT i ZUS – podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE), cytowany w komunikacie oraz portalu Business Insider.

Federacja podkreśla, że przepisy o bonach żywieniowych są bardzo nieprecyzyjne. Jak wylicza organizacja, z tego typu świadczeń korzysta zaledwie 3 proc. polskich pracowników.

"W krajach Unii Europejskiej, gdzie benefity te korzystają z szerszego zakresu zwolnienia ze składek oraz PIT – np. Belgii, Słowacji, Rumunii – udział pracowników korzystających z kart lub bonów żywieniowych przekracza średnio 30 proc." - wylicza organizacja cytowana przez BI.

Godziny dla seniorów jednak do zmiany. Rząd już szykuje nowelizację rozporządzeniaGodziny dla seniorów jednak do zmiany. Rząd już szykuje nowelizację rozporządzeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji
  2. Wielka gwiazda "Tańca z gwiazdami" zarażona koronawirusem. Możemy zapomnieć o występie w najbliższym czasie
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Justyna Żyła pokazała roznegliżowane zdjęcie. Po chwili je usunęła, ale w internecie nic nie ginie (FOTO)
  7. Nie idź do piekarni, niech piekarnia pojawi się w twoim domu. Nieziemski, cudownie prosty chleb na śniadanie zrobisz błyskawicznie

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News