Świadczenie postojowe w ramach tarczy antykryzysowej nie dla wszystkich
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 01.04.2020. n/z Napis ZUS i pieniadze.
Autor Maria Glinka - 1 Kwietnia 2020

2,2 mln Polaków dostanie ponad 2 tys. zł. Możliwe, że też spełniasz warunki

Świadczenie postojowe wesprze finanse ok. 2,2 mln Polaków. W związku z tarczą antykryzysową część zatrudnionych będzie mogła ubiegać się o dopłatę w wysokości 2080 zł brutto. Komu przysługuje dofinansowanie w czasach pandemii?

Świadczenie postojowe nie dla wszystkich

Świadczenie postojowe to jeden z ważniejszych zapisów rządowej tarczy antykryzysowej. Jest to forma jednorazowej pomocy z tytułu przestoju ekonomicznego, który dotknął dane przedsiębiorstwo w czasie epidemii.

Dobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczykDobre i złe wiadomości dla kierowców z prawem jazdy kat. B. Zyskają nowe uprawnienia, ale jest jeden haczykCzytaj dalej

Rząd szacuje, że ok. 2,2 mln Polaków będzie mogło skorzystać z dopłaty w wysokości 2080 zł brutto – czyli ok. 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. W przypadku osób wykonujących działalność gospodarczą, które rozliczają się w formie karty podatkowej ta kwota wyniesie 1300 zł brutto.

O dofinansowanie mogą się starać osoby samozatrudnione lub pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. W celu otrzymania świadczenia należy złożyć specjalny wniosek w ZUS, który jest w trakcie przygotowań – tłumaczą finanse.wp.pl.

p>DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Kaufland przechytrzył konkurencję. Takiego rozwiązania w dobie epidemii nikt się nie spodziewał

Jakie warunki trzeba spełnić?

Jednym z kryteriów przyznania świadczenia postojowego jest wysokość przychodu potencjalnego świadczeniobiorcy w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku.

Poziom wynagrodzenia musi być co najmniej o 15 proc. niższy od kwoty uzyskanej miesiąc wcześniej niż złożono wniosek. Dla przykładu osoba, która złożyła wniosek w kwietniu musi udokumentować spadek marcowego przychodu o 15 proc. względem wyniku w lutym. Ponadto wynagrodzenie nie może przewyższać kwoty 300 proc. przeciętnej miesięcznej pensji z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS.

Pilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuPilny alarm WHO: prawie wszyscy źle noszą maseczki. Może wyrządzić więcej szkody niż pożytkuCzytaj dalej

Co więcej, pracownicy wykonujący obowiązki służbowe w oparciu o umowy cywilnoprawne muszą przedstawić dokument podpisany przed 1 lutego 2020 r. W związku z tym osoby, które rozpoczęły pracę na umowie zlecenie w lutym i podpisały ją np. czwartego dnia miesiąca, nie otrzymają świadczenia postojowego.

Warto także pamiętać, że łączny przychód z tytułu wszystkich umów cywilnoprawnych musi wynieść minimum 1300 zł brutto, czyli 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W przeciwnym razie o dofinansowaniu można zapomnieć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  3. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Pilne zmiany na największym lotnisku w Polsce. Weszły w życie nowe, surowe przepisy
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyDodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Już dzisiaj seniorzy otrzymają wypłatyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News