świadczenie
unsplash, Jonathan Borba
Autor Komunikaty prasowe - 17 Grudnia 2019

Premia za drugie dziecko. Premier nietypowo odpowiedział na pytanie o dodatkowe świadczenie

Świadczenie 500 plus to kluczowy, prorodzinny projekt rządu. PiS obiecywał w 2018 jeszcze jedno rozwiązanie, które mogłoby być pomocne dla rodziców w podjęciu decyzji o drugim dziecku lub kolejnych, jednak do tej pory nie zostało ono wprowadzone. Co na to premier Mateusz Morawiecki?

Świadczenie na drugie dziecko

Świadczenie, a raczej “premia za drugie dziecko” to jedna z propozycji PiS, z którą partia rządząca wyszła jeszcze w 2018 roku. “Według ówczesnych zapowiedzi rozwiązanie to miało zakładać, że jeżeli w 24 miesiące od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, to wydłużony zostanie im o trzy miesiące urlop rodzicielski” - podaje Bankier.pl.

Co ciekawe, miał on być płatny w stu procentach. Oprócz tego, miały być też inne preferencje, takie jak dostępność żłobka i przedszkola. Urodzenie drugiego dziecka jest premiowane m.in. w Finlandii i Austrii.

500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąk500 plus nie zdało egzaminu. Polacy nie będą już dostawać pieniędzy do rąkCzytaj dalej

Premier Morawiecki odpowiada, ale nie do końca na temat

Premier Morawiecki zapytany o to, odniósł się do "wielkiego dodatkowego punktu programu prorodzinnego i prodemograficznego, jakim było wprowadzenie programu 500 plus" stwierdził, że "to wielokrotnie większy impuls finansowy niż jakiekolwiek inne, które można sobie było wyobrażać". Morawiecki dodał także, że w ramach innego prorodzinnego programu “Maluch plus” dostępność miejsc w żłobkach została zwiększona dwukrotnie i wzrosła z 12 proc. do 24-25 proc.

- Program “Maluch plus” świetnie działa, a więc szereg takich mechanizmów, które ułatwiają podjęcie decyzji o drugim dziecku, kolejnych dzieciach, zostało wdrożonych – przekonywał Morawiecki.

Program jest analizowany w USA

Powiedział też, że "nasz program prorodzinny, mający zwiększyć skłonność rodziców do posiadania potomstwa, jest analizowany również w Stanach Zjednoczonych i w zachodniej Europie jako bezprecedensowy co do skali wielkości wydatków budżetowych program prodemograficzny". Dodał również, że ten program jest "bardzo pozytywny dla polskich rodzin i już przekłada się pozytywnie na zwiększenie liczby urodzeń".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obliczono, który hit świąteczny zarabia najwięcej. Wyprzedził nawet "Last Christmas"
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News