świadczenie
Unsplash/Jordan Whitt
Autor Komunikaty prasowe - 16 Stycznia 2020

Wielu samotnych rodziców straci świadczenia. Alarmujący problem będzie się tylko pogłębiał

Przez podwyżkę płacy minimalnej wielu rodziców może stracić świadczenia alimentacyjne — twierdzi portal bezprawnik.pl. Przez ostatnie dwanaście lat próg dochodowy przy przyznawaniu świadczenia w ciągu ostatnich 12 lat wzrósł o jedyne 75 złotych. Ostatnia jego zmiana miała miejsce w 2019 roku.

Jak opisuje sprawę portal, z każdym podniesieniem progu płacy minimalnej samotni rodzice zbliżali się do przekroczenia progu dochodowego. Wynosi on obecnie 800 złotych. Natomiast płaca minimalna w 2019 roku wynosiła 2.250,00 zł brutto tj. 1.634,00 zł netto, a w 2020 wzrosła do 2.600,00 zł, tj. 1.878,00 zł netto. W kolejnych latach są planowane następne podwyżki minimalnej pensji.

35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Szykuje się rewolucyjna zmiana dla wszystkich pracowników?35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Szykuje się rewolucyjna zmiana dla wszystkich pracowników?Czytaj dalej

Świadczenie dla dziecka


Propozycją rozwiązania tego problemu jest powiązanie kryterium dochodowego przy świadczeniu alimentacyjnym z wysokością płacy minimalnej. Określenie wysokości dochodu, od którego przysługiwałoby świadczenie przy użyciu dynamicznego wskaźnika, który mógłby być ułamkiem płacy minimalnej - rozwiązywałby tę kwestię.

Obecnie dziecko może otrzymać świadczenie z funduszu alimentacyjnego, gdy egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego okazała się nieskuteczna. Maksymalna wysokość takiego świadczenia to 500 złotych.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wie o problemie i analizuje możliwość zwiększenia kryterium dochodowego. Wzrost płacy minimalnej w 2019 roku 2250 zł brutto (tj. 1634 zł netto), będzie miał wpływ jak informuje minister pracy w interpelacji poselskiej na "pewną liczbę" osób otrzymujących świadczenia z funduszu alimentacyjnego dopiero przy przyznawaniu tego świadczenia na nowy, rozpoczynający się od 1 października 2020 r.

Jak podaje portal prawo.pl z danych ERIF BIG S.A. wynika, że do bazy w 2019 r. dopisano prawie 13 tysięcy nowych dłużników alimentacyjnych. Wartość zadłużenia wyniosła prawie 90 mln zł. Natomiast łączna liczba wszystkich długów alimentacyjnych dopisanych do bazy w 2019 r. wyniosła ponad 41 tys. , a ich wartość prawie 0,5 mld zł. Wszystkich dłużników alimentacyjnych w bazie ERIF jest ponad 307 tys., a wartość wszystkich długów to ponad 12,3 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Myślała, że jej objawy wywołane są przez ciąże. W ciele kobiety rozwinął się rak trzustki
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News