ZUS
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 14 Stycznia 2020

Do ZUS trafiło aż 0,5 miliona wniosków o nowe świadczenie. Nie każdy dostanie tyle samo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzył już pozytywnie połowę złożonych wniosków o 500 plus dla niesamodzielnych. Jak podaje portal Business Insider, od początku października do ZUS wpłynęło ponad 469 tys. wniosków o wypłatę takiego świadczenia. 

Do wnioskodawców najczęściej należały osoby po 75 roku życia oraz osoby w wieku 26-59, wśród których przeważały kobiety.

Nie dla wszystkich pełne świadczenie

62 proc. pozytywnie rozpatrzonych wniosków, to pełna kwota świadczenia. Natomiast wypłaty w niższej wartości otrzyma 8 proc. wnioskodawców i jest to przedział kwotowy między 400-499 zł. Natomiast świadczenie w przedziale 300-399 otrzyma 9 proc. i 200-299 - także 9 proc.

Decyzje odmowne to przede wszystkim w przypadku rozpatrywania wniosku przez ZUS brak niezdolności do samodzielnej egzystencji (75 proc.) lub przekroczenie kryterium dochodowego, które wynosi 1600 zł (24 proc.). Do tej pory odrzucono 34 tys. złożonych wniosków.

Waloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychWaloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychCzytaj dalej

Dla kogo?

O świadczenie mogą wystąpić osoby, które mają już 18 lat, ale nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Kwota pobierana przez osobę ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. Jeżeli obecnie pobierane świadczenia wynoszą 1300 zł, to wysokość świadczenia uzupełniającego w tym przypadku wyniesie 300 zł.

W zeszłym tygodniu Sejm podwyższył próg uprawniający do wypłaty świadczenia dla niesamodzielnych z 1600 zł do 1700 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal podczas 28. finału WOŚP. Zachowanie protestujących oburzyło mieszkańców
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News