Świadczenie za fikcyjnego pracownika musi zostać zwrócone przez pracodawcę - donosi "Rz"
fshoq.com
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Grudnia 2019

ZUS będzie walczył z wyłudzeniami. Niestety, możesz ucierpieć nawet jak jesteś uczciwy

Świadczenie za fikcyjnego pracownika będzie musiało zostać zwrócone przez pracodawcę. Ale konsekwencje mogą ponieść też uczciwi - informuje “Rzeczpospolita”.

Świadczenie do zwrotu

Czwartkowa “Rzeczpospolita” opisuje sprawę, którą zajął się Sąd Najwyższy. Chodzi o wyłudzenie z ZUS ponad 39 tys. zł zasiłku, który został wypłacony na podstawie fikcyjnej umowy o pracę. "Sędziowie uznali, że ZUS może dochodzić zwrotu tych pieniędzy bezpośrednio od przedsiębiorcy. Nie musi nawet próbować ściągnąć ich od świadczeniobiorcy" - czytamy. Tym samym świadczenie będzie musiało zostać zwrócone przez pracodawdcę.

Prezes Sądu Najwyższego, Józef Iwulski powiedział w uzasadnieniu, że uzyskanie zwrotu od płatnika jest w praktyce łatwiejsze, ponieważ są to często pracodawcy prowadzący szeroko zakrojoną działalność gospodarczą. "Jeżeli odpowiadają za wypłatę nienależnego świadczenia z ZUS, to od nich należy dochodzić jego zwrotu" - podkreślał.

"Dochodzenie zwrotu od świadczeniobiorców bywa nieskuteczne. A ZUS ma obowiązek dbania o skuteczne dochodzenie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bo to leży w interesie pozostałych ubezpieczonych i państwa" - ocenił prezes SN.

Tysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieTysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieCzytaj dalej

ZUS z potężną bronią do walki z wyłudzeniami

W rozmowie z “Rz” radca prawny Andrzej Radzisław stwierdził, że taka uchwała jest słuszna, ale może doprowadzić do dużych komplikacji dla przedsiębiorców."ZUS od lat w zasadzie z automatu kwestionuje wszystkie umowy zawierane z kobietami, szczególnie wyżej wynagradzanymi, które - jak się później w krótkim czasie okazuje - są w ciąży i korzystają z zasiłku macierzyńskiego" - tłumaczył.

"Ta uchwała SN daje ZUS potężne narzędzie do ręki. Jeśli kontrolerom uda się zakwestionować taką umowę, pracodawca będzie musiał z własnej kieszeni zwrócić cały wypłacony zasiłek. A to może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych" - ocenił Radzisław. (PAP)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniej
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News