Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych jest wypłacane od października. Niestety, wielu emerytów może zapomnieć o pełnej kwocie wypłaty
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Stycznia 2020

Wielu seniorów straci pełne świadczenia, to już pewne. Wszystko przez jeden powód

Świadczenie 500 plus w pełnej kwocie straci wielu emerytów. Jest to związane z podniesieniem emerytury minimalnej - ostrzega “Fakt”. Doradcy premiera będą zabiegać o zmianę przepisów w zakresie przyznawania świadczeń.

Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych

500 plus dla niepełnosprawnych to świadczenie dla osób, które ukończyły 18 lat i została u nich orzeczona całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji. Potwierdzeniem jest zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie w wysokości 500 zł na pomoc osobom niesamodzielnym zostało wprowadzone w październiku 2019 roku.

Świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych dostaje około 200 tys. osób. W tej grupie aż 70 tys. to emeryci, którzy ukończyli już 75. rok życia. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, których emerytura lub renta (wraz z nowym świadczeniem) nie jest większa niż 1600 zł brutto. Tym samym 500 plus dla niesamodzielnych w pełnej kwocie (500 zł co miesiąc) przysługuje tylko w sytuacji, gdy dochody nie są większe niż 1100 zł brutto - zwraca uwagę “Fakt”.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Tysiące seniorów bez prawa do pełnych wypłat

Jak co roku na początku marca dojdzie do waloryzacji, a w tym roku minimalna emerytura zostanie podniesiona do 1200 zł. W konsekwencji osoby, które pobierają świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych, nie będą mogły otrzymywać świadczenia w maksymalnej kwocie, ponieważ przekroczą próg ustawowy. Nie zmieniono progów dochodów, co oznacza, że 120 tysięcy osób straci prawo do 500 plus w pełnej kwocie. Jak podaje “Fakt”, doradcy premiera będą apelować o modyfikacje w przepisach dotyczących przyznawania świadczeń.

Zgodnie z danymi ZUS-u, w grudniu ubiegłego roku niemal 620 tys. osób ubiegało się o świadczenie 500 plus dla niepełnosprawnych. Łącznie w Polsce uprawnionych do programu może być około 850 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wtopa Natalii Oreiro na Sylwestrze Marzeń. Wszystko widać na nagraniu
  2. Jacek Rozenek już wcześniej miał niepokojące objawy. Lekarze w żaden sposób nie ostrzegli go przed udarem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News