swiadczenie
Pixabay/adnovak
Autor Kasper Starużyk - 2 Stycznia 2020

Świadczenia idą do góry od stycznia. Nawet o 247 zł więcej miesięcznie

Na 247 zł podwyżki mogą liczyć osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne, które zrezygnowały z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Teraz wsparcie będzie wynosić aż 1830 zł, pisze dzisiaj "DGP".

Osoby, które opiekują się członkiem rodziny wymagającym wsparcia, a którego dysfunkcja zdrowotna powstała przed ukończeniem 18 lub 25 lat, dotaną teraz wsparcie miesięczne w wysokości 1830 zł. Tak dużej podwyżki świadczeń socjalnych nie było do wielu lat.

Świadczenie pielęgnacyjne a płaca minimalna

Tak duży skok poziomu świadczenia pielęgnacyjnego, to efekt waloryzacji. Dzięki znacznej podwyżce płacy minimalnej, od której jest zależny poziom tego świadczenia, opiekujący się niepełnosprawnymi mogą liczyć na sporą podwyżkę. Wzrost do 1830 zł z wcześniejszych 1583 zł da się już zdecydowanie odczuć w portfelu.

Sądowa droga na zwiększenie świadczenia

"DGP" zauważa, że tak duży wzrost świadczenia dla osób zajmujących się ofiarami wypadków i chorób przed osiągnięciem pełnoletniości lub jeszcze w okresie edukacji, doprowadza do coraz większej nierównowagi pomiędzy świadczeniami. Mowa tutaj o zasiłku opiekuńczym, który dostaje się na osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu w późniejszym okresie życia. Chociaż Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uzależnienie świadczenia od wieku osoby, na którą ono podlega jest niekonstytucyjne, to zasiłek na osoby starsze wciąż jest na poziomie 620 zł.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Obosby, który chciałby jednak dostawać o 1210 zł więcej muszą skierować sprawę na drogę sądową, gdzie z reguły mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie ich sprawy. Nazywa się to procedurą odwoławczo-skargową.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News