Świadczenie dostać mogą ci, którzy chorują na nowotwór
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 27 Października 2019

Świadczenia dla ciężko chorych. Tysiące Polaków mogą liczyć na wsparcie

Świadczenia finansowe z ZUS przysługuje pacjentom onkologicznym. Co więcej, mogą oni ubiegać się również o zasiłek, rentę, a także odszkodowanie, jeśli byli wcześniej ubezpieczeni. Mamy informacje dotyczące świadczeń, jakie przysługują pacjentom z nowotworem.

Świadczenia dla osób z nowotworem

Świadczenia finansowe z ZUS przysługuje pacjentom onkologicznym. Całe szczęście, wszak choroba nowotworowa powoduje utrudnienia w wykonywaniu obowiązków zawodowych, a także wiążą się z nią koszty leczenia, stanowiące ciężar dla kieszeni chorującego. Małgorzata Osmola z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych, i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśniła:

“Objawy raka lub skutki uboczne leczenia mogą zmniejszyć zdolność do pracy pacjenta. Dla niektórych, terapia onkologiczna będzie wiązać się z tymczasowym gorszym samopoczuciem i krótką niezdolnością do pracy. Inni pacjenci będą potrzebować zmiany w trybie pracy, zmniejszenia jej intensywność lub zdecydują się na “pracę z domu”. U części chorych, proces leczenia będzie wiązać się z pobytem na zwolnieniu” - zacytował Zwrotnikraka.pl.

ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życiaCzytaj dalej

Korzystanie ze zwolnień lekarskich

Nie dla każdego proces z korzystania ze Świadczeń ZUS-owskich jest jasny i zrozumiały. Warto pamiętać o podstawowym fakcie, że pacjentowi chorującemu na nowotwór przysługują 182 dni zwolnienia lekarskiego (ZUS ZLA) w ciągu roku. Może zostać wystawione przez lekarzy prowadzących, a także chirurgów, onkologów oraz lekarzy rodzinnych.

Wynagrodzenie dla chorujących na nowotwór

Z tytułu niezdolności do pracy, chorym na raka przysługuje wynagrodzenie. Może zostać przyznane na podstawie okresowej niezdolności do pracy stwierdzonej przez lekarza, który ma uprawnienia. Wówczas pacjent dostaje świadczenie za czas, kiedy był niezdolny do pracy, a później zasiłek chorobowy. “Wynagrodzenie za czas choroby wypłaca pracodawca za okres łącznie 33 dni w danym roku kalendarzowym. Jeśli mamy więcej niż 50 lat, to pracodawca wypłaca wynagrodzenie tylko za 14 dni chorobowego w roku. Wynagrodzenie za okres choroby wynosi 80% normalnej pensji” - informuje Zwrotnikraka.pl.

Świadczenie rehabilitacyjne

Jeżeli po upływie 182 dni osoba ubezpieczona wciąż nie jest zdolna do pracy, wówczas ma prawo złożyć wniosek o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Niezbędne jest jednak wydanie orzeczenia w tej sprawie przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską. Wysokość tego świadczenia to 90% podstawy zasiłku chorobowego, które przysługuje przez pierwsze trzy miesiące. Następnie należy się 75% podstawy.

Zbyt wysoka emerytura pozbawi cię świadczenia. Trzynastka jednak nie dla wszystkichZbyt wysoka emerytura pozbawi cię świadczenia. Trzynastka jednak nie dla wszystkichCzytaj dalej

Warunki uzyskania renty

Osoba z chorobą nowotworową musi spełniać trzy warunki, aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pierwszy z nich to oczywiście niezdolność do pracy. Drugim jest staż pracy, który wynosi minimum 5 lat w ciągu ostatnich 10 lat - dotyczy to osób powyżej trzydziestego roku życia. Trzeci warunek polega na tym, że niezdolność do pracy musi powstać, gdy pacjenta obejmowało ubezpieczenie lub maksymalnie 18 miesięcy od jego ustania. Istotną kwestią jest, że powyższe trzy warunki mają obowiązek występować jednocześnie.

Dodatek pielęgnacyjny

Osoba z nowotworem, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego, który wynosi 215 zł miesięcznie. Niezdolność do samodzielnego życia musi orzec lekarz lub komisja lekarska.

Zasiłek na leki

Pacjenci chorzy na nowotwór, którzy mają niewysokie dochody, mają prawo do zasiłku celowego na zakup leków, o który mogą ubiegać się w opiece społecznej. Jeżeli problem dotyczy osoby samotnej, to jej dochód ma obowiązek być niższy niż 701 zł, natomiast gdy osoba ma rodzinę, wówczas musi być mniejszy niż 528 zł. Jednak zależne jest to także od gminy, gdyż niektóre uznają wyższe progi dochodowe, jeśli chodzi o przyznawanie zasiłku na leki.

Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia autaKolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia autaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy, skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  6. Największe banki ostrzegają Polaków. Nie dostaniesz się do swoich pieniędzy
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News