Świadczenie dodatkowe dla emerytów
Obraz Gosia K. z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 14 Lipca 2020

Dodatkowe świadczenie dla emerytów. Seniorzy mogą dostać nawet ponad 2 tys. złotych

Świadczenia emerytalne z niebanalnym dodatkiem w wysokości 2 tysięcy złotych. Nie każdy wie, że przysługują mu dodatkowe pieniądze. Sprawdzamy co trzeba zrobić by podwyższyć swoją emeryturę o dodatkową gotówkę. Świadczenie nie jest dla wszystkich.

Świadczenie w wysokości nawet 2 tysięcy może wspomóc wielu emerytów i rencistów. Co należy zrobić by wziąć dodatkowe pieniądze z ZUS-u? Dodatek niestety nie przysługuje wszystkim, jednak ci którzy mogą z niego skorzystać na pewno będą zadowoleni. Co intrygujące, wyższe emerytury są wynikiem pandemii koronawirusa.

Świadczenie dla seniorów

Okazuje się, że emerytura nie wyklucza pobierania świadczenia postojowego. Wiele osób może dzięki temu zyskać dodatkowe 2 tysiące złotych świadczenia. Sytuacja dotyczy tych seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal pozostają aktywni na rynku pracy i na przykład "dorabiają sobie" na podstawie umowy cywilnoprawnej - zlecenia lub umowy o dzieło. Aby otrzymać dodatkowe pieniądze do emerytury należy spełnić kilka warunków.

1700 zł dodatku na razie dla 3,4 tys. Polaków. Ale w puli znajdują się grube miliony1700 zł dodatku na razie dla 3,4 tys. Polaków. Ale w puli znajdują się grube milionyCzytaj dalej

Każdy emeryt, który przed 1 kwietnia pracował na podstawie umowy cywilnoprawnej ma prawo wystąpić o świadczenie postojowe. Jest ono przyznawane jeżeli osoba nie ma posiada innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, ale emerytury go nie wykluczają. Zainteresowani dodatkowymi pieniędzmi powinni wykazać, że z powodu pandemii w dotychczasowym miejscu zarobkowania wynikł przestój, w wyniku którego nasze dochody znacząco spadły.

Dodatkowe świadczenie - konkretne przykłady

O jakich pieniądzach mowa? Świadczenie przysługuje w dwóch wariantach. Jeżeli w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku dochody nie przekraczały 1299,99 zł, to możemy otrzymać od ZUS-u świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z wykonywanych umów. Przykładowo, jeżeli dorabialiśmy na podstawie umowy zlecenia w kwiaciarni i nasza pensja wynosiła 1100 zł miesięcznie, jednak z powodu pandemii i słabej sytuacji szef obciął nasze wynagrodzenie, to możemy wnioskować do ZUS-u o świadczenie postojowe. Zakład wypłaci je w wysokości 1100 zł, czyli tyle ile wynika z naszej umowy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Wielki protest pod Sejmem, ludzie wyszli na ulice, mają dość. Co się dzieje i o co chodzi?

Emeryci, którzy przekraczali kwotę 1299,99 zł dochodów miesięcznie również mogą wystąpić o pieniądze. Warunkiem jest jednak by nasze dochody nie przekraczały 300% średniej krajowej z poprzedniego kwartału, czyli 5331,47 zł brutto. W takim przypadku możemy otrzymać nawet 2080 złotych dodatkowego świadczenia. Przykładowo jeżeli dorabiamy jako księgowy i nasze dochody wynosiły 3000 zł miesięcznie, ale z powodu wybuchu pandemii znacząco spadły, wówczas przysługuje postojowe w wysokości 2080 zł.

Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Znasz znaczenie wszystkich?Kontrolki na desce rozdzielczej samochodu. Znasz znaczenie wszystkich?Czytaj dalej

Świadczenie postojowe można pobierać 3 razy z rzędu. Aby o nie wnioskować po raz kolejny wystarczy złożyć oświadczenie, że sytuacja materialna nie uległa poprawie. Co ciekawe, o świadczenie można ubiegać się również za poprzednie miesiące. Jak zostało ustanowione w rozporządzeniu, wnioski są zbierane do jednego miesiąca od czasu ustania epidemii. Póki co stan epidemii jest wciąż obowiązujący. Uwaga! O świadczenie postojowe można już teraz wnioskować wyłącznie elektronicznie - za pomocą PUE ZUS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczyła chwila nieuwagi. Roczny chłopczyk wypadł z okna na 4 piętrze bloku.
  2. Łukasz Szumowski zabrał głos tuż po wyborach. Chodzi o epidemię
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Najlepsza od wielu lat wiadomość z polskich lasów. Elżbieta i Tomasz przekazali piorunujące wieści
Pochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPPochanke odchodzi z TVN. Jej miejsce zajmie popularny dziennikarz pracujący wcześniej w TVPCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News