
Hydrolog nie ma złudzeń, Polskę czeka najgorszy scenariusz od lat. Tak źle jeszcze nie było
Brak regularnych opadów deszczu może doprowadzić latem do jednej z największej susz w historii Polski – ostrzega prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
Największa susza od lat?
Jak informuje za IMGW-PIB Polska Agencja Prasowa marzec 2020 r. był miesiącem bardzo suchym. Na większości stacji synoptycznych odnotowane miesięczne sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. O ile jeszcze w pierwszej połowie miesiąca występowały opady, to już w drugiej połowie były one minimalne lub ich praktycznie nie było. Kwiecień wygląda pod tym względem podobnie.
- W tej chwili mamy znacznie gorszą sytuację hydrologiczną, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Jeżeli w najbliższych tygodniach nie pojawią się regularne opady deszczu tegoroczna susza może być jeszcze gorsza, być może jedna z najgorszych w historii naszego kraju – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes PAN.
Zdaniem naukowca mamy już teraz symptomy najgorszego rodzaju suszy określanej mianem suszy hydrologicznej. Jej wyznacznikiem jest bardzo niski stan wód w rzekach oraz obniżanie lustra wód gruntowych.
- Stan wody na Wiśle jest nawet niższy niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku – podkreśla hydrolog, dodając, że z reguły wiosną stan wód był wyższy, gdyż wraz z podniesieniem się temperatur topniały śniegi w górach.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia
Tyle, że tegoroczna zima była stosunkowo ciepła i spadło bardzo niewiele śniegu - głównie w najwyższych partiach gór, zaś na pozostałym obszarze Polski niemal w ogóle.
- Nie ma co się więc topić i spływać rzekami – wskazuje prof. Rowiński.
Naukowiec zwraca również uwagę na wilgotność gleby na terenie naszego kraju, podkreślając, że sytuacja już dziś wygląda dramatycznie. W skali wilgotności gleb od 0 do 100 procent, gdzie 100 to największe nasycenie gleby wodą, obecnie w Polsce w wielu miejscach spadło ono do poniżej 30 proc.
- Tymczasem 30-40 proc. wskazuje na deficyty wody w strefie korzennej roślin – podkreśla hydrolog.
Jak zażegnać suszę?
Rowiński nie ukrywa, że zjawiska suszy nie da się w łatwy i szybki sposób zażegnać.
- Można to zrobić tylko stosując długofalowe działania, które skutki suszy zminimalizują. Należy pamiętać, że susze są zjawiskiem co prawda naturalnym, ale ich regularność od 2018 r. w Polsce jest m.in. spowodowana globalnymi zmianami klimatu, do których przyczynia się człowiek – tłumaczy hydrolog.
Naukowiec podkreśla, że w związku ze zmianami klimatu coraz częściej zdarzać się będą zjawiska ekstremalne, wśród nich susze, ale też bardzo gwałtowne opady i inne zjawiska atmosferyczne. Jednak, aby sytuacja hydrologiczna uległa poprawie niezbędne są regularne opady.
ZOBACZ TAKŻE:
- W Warszawie powstał nowy pomnik Lecha Kaczyńskiego. Emocjonalny wpis prezydenta
- Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Wakacje 2020 będą inne niż wszystkie inne. Eksperci zdradzili, jak będą wyglądały, aż trudno uwierzyć
