Grozi nam największa od lat susza?
pixabay/jarko7
Autor Radosław Święcki - 26 Kwietnia 2020

Hydrolog nie ma złudzeń, Polskę czeka najgorszy scenariusz od lat. Tak źle jeszcze nie było

Brak regularnych opadów deszczu może doprowadzić latem do jednej z największej susz w historii Polski – ostrzega prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Największa susza od lat?

Jak informuje za IMGW-PIB Polska Agencja Prasowa marzec 2020 r. był miesiącem bardzo suchym. Na większości stacji synoptycznych odnotowane miesięczne sumy opadów były zdecydowanie poniżej normy wieloletniej. O ile jeszcze w pierwszej połowie miesiąca występowały opady, to już w drugiej połowie były one minimalne lub ich praktycznie nie było. Kwiecień wygląda pod tym względem podobnie.

- W tej chwili mamy znacznie gorszą sytuację hydrologiczną, niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Zeszłoroczna susza była dotkliwa. Jeżeli w najbliższych tygodniach nie pojawią się regularne opady deszczu tegoroczna susza może być jeszcze gorsza, być może jedna z najgorszych w historii naszego kraju – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Paweł Rowiński, hydrolog, wiceprezes PAN.

Zdaniem naukowca mamy już teraz symptomy najgorszego rodzaju suszy określanej mianem suszy hydrologicznej. Jej wyznacznikiem jest bardzo niski stan wód w rzekach oraz obniżanie lustra wód gruntowych.

Ukraińska straż pożarna: ogień w Czarnobylu jest poza kontrolą. Ogień kieruje się w nowe miejscaUkraińska straż pożarna: ogień w Czarnobylu jest poza kontrolą. Ogień kieruje się w nowe miejscaCzytaj dalej

- Stan wody na Wiśle jest nawet niższy niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku – podkreśla hydrolog, dodając, że z reguły wiosną stan wód był wyższy, gdyż wraz z podniesieniem się temperatur topniały śniegi w górach.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia

Tyle, że tegoroczna zima była stosunkowo ciepła i spadło bardzo niewiele śniegu - głównie w najwyższych partiach gór, zaś na pozostałym obszarze Polski niemal w ogóle.

- Nie ma co się więc topić i spływać rzekami – wskazuje prof. Rowiński.

Polskich kierowców będą czekać surowe kary na drogach już od lipca. Wszystko na wzór NiemiecPolskich kierowców będą czekać surowe kary na drogach już od lipca. Wszystko na wzór NiemiecCzytaj dalej

Naukowiec zwraca również uwagę na wilgotność gleby na terenie naszego kraju, podkreślając, że sytuacja już dziś wygląda dramatycznie. W skali wilgotności gleb od 0 do 100 procent, gdzie 100 to największe nasycenie gleby wodą, obecnie w Polsce w wielu miejscach spadło ono do poniżej 30 proc.

- Tymczasem 30-40 proc. wskazuje na deficyty wody w strefie korzennej roślin – podkreśla hydrolog.

Jak zażegnać suszę?

Rowiński nie ukrywa, że zjawiska suszy nie da się w łatwy i szybki sposób zażegnać.

- Można to zrobić tylko stosując długofalowe działania, które skutki suszy zminimalizują. Należy pamiętać, że susze są zjawiskiem co prawda naturalnym, ale ich regularność od 2018 r. w Polsce jest m.in. spowodowana globalnymi zmianami klimatu, do których przyczynia się człowiek – tłumaczy hydrolog.

Naukowiec podkreśla, że w związku ze zmianami klimatu coraz częściej zdarzać się będą zjawiska ekstremalne, wśród nich susze, ale też bardzo gwałtowne opady i inne zjawiska atmosferyczne. Jednak, aby sytuacja hydrologiczna uległa poprawie niezbędne są regularne opady.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Warszawie powstał nowy pomnik Lecha Kaczyńskiego. Emocjonalny wpis prezydenta
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Wakacje 2020 będą inne niż wszystkie inne. Eksperci zdradzili, jak będą wyglądały, aż trudno uwierzyć
Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńDzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeńCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News