Susza w cieniu pandemii
Zuma / SplashNews.com/East News
Autor Maria Glinka - 22 Kwietnia 2020

Prezydent zwraca uwagę Polaków na wielki problem, który nam grozi. Tym razem nie chodzi o koronawirusa

Susza to kolejne wyzwanie, z którym musimy zmierzyć się w tym roku. Świadomy wagi problemu jest także prezydent Andrzej Duda, który oznajmił, że jeżeli poziom wilgotności ściółki leśnej jeszcze bardziej spadnie to trzeba będzie wprowadzić zakaz wstępu do lasu.

Susza tematem prezydenckiego spotkania z ministrami

Susza, którą obserwujemy w naszym kraju, jest wynikiem braku opadów od kilku tygodni. Najnowsze prognozy pogody nie napawają optymizmem – przez klika następnych dni nie ma szans na deszcz.

Dlatego też prezydent Andrzej Duda spotkał się z ministrami rolnictwa, środowiska, klimatu oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Rządzący omawiali kwestię gospodarki wodnej i ochrony środowiska i klimatu – podaje bankier.pl.

Susza w cieniu pandemii

W trakcie briefingu prasowego Duda wyznał, że w Polsce widać „symptomy suszy” i będzie to kolejna walka, po koronawirusie, z którą trzeba będzie się zmierzyć. Prezydent poinformował, że obecnie poziom wilgotności ściółki leśnej wynosi 20 proc. – gdy jednak spadnie do 10 proc. trzeba będzie ponownie zamknąć lasy.

Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusemRząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusemCzytaj dalej

Przypomnijmy, że wstęp do lasów i parków jest możliwy zaledwie od dwóch dni i ma związek z wdrażaniem pierwszego etapu znoszenia obostrzeń nałożonych w czasie pandemii.

Racjonalne zużycie wody jest kluczowe

Prezydent podkreślił, że „jeżeli nie będziemy mieli w najbliższym czasie opadów deszczu, sytuacja może stać się niebezpieczna”. Dlatego też Duda apeluje o rozsądne gospodarowanie wodą, którą np. podlewamy ogródki.

Zakaz korzystania z wody do celów niezwiązanych z zabezpieczeniem potrzeb życiowych wprowadziły dzisiaj władze samorządowe gminy Jastków. Mieszkańcy Grabowa również nie mogą pobierać wody z hydrantów za wyjątkiem użycia jej do celów przeciwpożarowych – piszą wiadomosci.onet.pl.

Komornik wbrew prawu może zająć 500 plus? Zapis w przepisach wywołuje kontrowersjeKomornik wbrew prawu może zająć 500 plus? Zapis w przepisach wywołuje kontrowersjeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Szef kancelarii premiera wydał nagłe oświadczenie. Chodzi o miliony złotych

Apel do premiera

Duda wyznał, że sytuacja jest poważna, ponieważ wody w Polsce nie jest zbyt wiele. Rozpoczęto poszukiwania hydrologiczne o wartości 300 mln zł. Z tego funduszu mogą skorzystać poszczególne gminy.

Co więcej, prezydent zwrócił się z apelem do rządu o wypłatę odszkodowań za straty wywołane zeszłoroczną suszą dla 10 proc. rolników, którzy jeszcze nie otrzymali środków finansowych. Są to jego zdaniem wypłaty o „fundamentalnym znaczeniu” wobec rozpoczynającego się właśnie nowego sezonu rolnego, który może być równie trudny jak ubiegłoroczny.

Prezydent przyznał, że „polskie państwo pamięta rolnikach” w czasie pandemii. Oznajmił, że „dzisiaj walczymy z koronawirusem”, co generuje olbrzymie koszty, ale nie widzi możliwości „żeby wśród tych setek miliardów złotych nie znalazła się kwota, która w stosunku do tego, jest kwotą drobną, niewielką, po to, żeby zrealizować te roszczenia, które pozostają z zeszłego roku”.

Prezydent wierzy, że mimo objawów suszy, będzie to korzystny rok dla polskich rolników. Kluczowy w tym kontekście ma okazać się maj – wyznał Duda.

Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Działania przeciwpożarowe trwają

Aktualna sytuacja związana z suszą jest niekorzystna nie tylko dla rolników. Strażacy poinformowali dzisiaj, że co najmniej 6 tys. hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego jest objętych ogniem. Kondycja parku jest dramatyczna – płoną wielkie połacie bezcennych, chronionych bagien, łąk oraz lasów.

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że zarządzono odprawę służb i podjęto decyzję o przekazaniu dodatkowych środków z rezerwy budżetowej, aby ratować park – podają wiadomosci.wp.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trzy miesiące byli na morzu. W końcu dotarli do portu, nikt nie mógł uwierzyć w wyniki badań

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News