Susza spowoduje wzrost cen żywności
Unsplash/gemma
Autor Maria Glinka - 20 Kwietnia 2020

Po pandemii czeka kolejna plaga. Spowoduje mocny wzrost cen żywności

Susza przyczyni się do wzrostu dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych. Zdaniem analityków z Credit Agricole Bank Polska utrzymujące się negatywne warunki pogodowe uderzą w wielkość krajowej produkcji rolnej.

Susza w Polsce – kolejny problem dla gospodarki

Susza zmusiła analityków z Credit Agricole Bank Polska do zrewidowania prognoz inflacyjnych na bieżący rok. Ich zdaniem tempo wzrostu cen zwiększy się w 2020 r. do 3,1 proc. (z 2,9 proc. w poprzedniej analizie) wobec 2,3 proc. w 2019 r. Spadek do 2,7 proc. nastąpi dopiero w 2021 r.

Prawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyPrawo jazdy możesz stracić znacznie łatwiej. Od lipca wchodzą nowe, jeszcze surowsze przepisyCzytaj dalej

Warunkiem spełnienia się tego scenariusza jest podtrzymanie się niekorzystnych warunków agrometeorologiczne, które już teraz można zaobserwować w Polsce. Dlatego też produkcja rolna uzależniona od opadów (warzywa, owoce, zboża) ukształtuje się na poziomie zbliżonych do 2019 r. – podają wiadomoscihandlowe.pl.

Sytuacja pogodowa na razie nie napawa optymizmem – brak opadów od początku kwietnia przełożył się na niski poziomy wody w Wiśle, a na terenie niemal całego kraju występuje duże zagrożenie pożarowe (poza północną częścią Polski) – informują wiadomosci.onet.pl.

Kolejny rok również będzie trudny

Efekty suszy mogą być łagodzone przez narastającą od kilku tygodniu nadpodaż na rynku mięsa i mleka.

Eksperci sygnalizują, że po ponownym otwarciu gospodarek wielu producentów rolnych ograniczy swoją produkcję. Zredukowana podaż nie nadąży za wzrostem popytu, co przyczyni się do wyższej ścieżki inflacji w 2021 r.

Francuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczyFrancuscy naukowcy oniemieli. Statystyki zakażeń mogą zaskoczyć palaczyCzytaj dalej

Wśród przyczyn także sytuacja na rynku paliwowym

Zmodyfikowanie prognozy dotyczącej cen żywności ma także związek z sektorem energetycznym. Na scenariusz inflacji mają wpływ przewidywane niższe ścieżki cen paliw. Mimo porozumienia między członkami OPEC+ w sprawie zmniejszenia wydobycia ropy naftowej, która w ostatnich tygodniach odnotowała sporą nadpodaż, cena tego surowca kształtuje się poniżej oczekiwań ekspertów.

Przewiduje się, że sytuacja nie ulegnie zmianie w ciągu najbliższych tygodni, dlatego też analitycy z Credit Agricole uwzględnili ten czynnik w swojej prognozie.

Globalne ożywienie gospodarcze może spowodować trwały wzrost cen ropy – analitycy szacują, że dojdzie do tego dopiero w II i III kwartale 2021 r.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Poszli pod dom Kaczyńskiego i dokonali zdumiewającego odkrycia. Interweniujący policjanci nie wiedzieli, jak się zachować

Spadek inflacji bazowej

Zwiększenie stopy bezrobocia, które nadchodzi wielkimi krokami, spowolni wzrost wynagrodzeń, a tym samym (w wyniku obniżonych kosztów pracy) spadnie inflacja bazowa.

Polacy złapią się za kieszenie. Wspólnoty i spółdzielnie biją na alarm, szykują się spore podwyżkiPolacy złapią się za kieszenie. Wspólnoty i spółdzielnie biją na alarm, szykują się spore podwyżkiCzytaj dalej

Wraz ze znoszeniem restrykcji usługodawcy będą musieli przeorganizować działalność w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pracowników i klientów. Może to polegać np. na zmniejszeniu liczby stolików w restauracjach czy obłożeniu w salach kinowych czy galeriach handlowych. Z kolei konieczność utrzymania rentowności w czasie niższych obrotów uniemożliwi obniżanie cen.

Eksperci Credit Agricole Bank Polska prognozują, że inflacja bazowa wyniesie średniorocznie 2,7 proc. r/r w br. wobec 2,0 proc. w 2019 r. i obniży się do 0,8 proc. w 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Senat pracuje nad wyborami przez Internet? Posłanka zdradziła najnowsze plany
  2. Szanowany epidemiolog uważa, że wirus zostanie z nami już na zawsze
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Dyrektor WHO wskazał kolejny obszar, który już niedługo może stać się epicentrum pandemii. Fatalne doniesienia
Świadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoŚwiadczenie postojowe na kontach już dziś. ZUS wielu musiał odmówić i tłumaczy dlaczegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News