Suplementy diety kupuje coraz więcej Polaków. Nawet nie wiedzą, co w nich jest
By Kacper Czapp - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21562410
Autor Stanisław Węgrowski - 8 Stycznia 2020

Wydajemy miliardy złotych w aptekach na suplementy, które nie działają. NIL wskazuje, które są bezużyteczne

Suplementy diety są uwielbiane przez Polaków. Ale chyba niewielu z nich wie, że jedna czwarta tego typu produktów ma skład niezgodny z deklaracjami producentów. W efekcie są bezużyteczne - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Suplementy diety bez deklarowanych składników

Narodowy Instytut leków przebadał 50 najpopularniejszych produktów sprzedawanych jako suplementy diety. Wszystkie okazały się czyste i nie zawierają związków szkodliwych. To w takim razie na czym polega problem? Okazuje się, że w tych produktach nie ma deklarowanej zawartości witamin czy innych składników.

“W preparacie zawierającym ostryż długi, który reklamowany jest jako remedium na przypadłości wątrobowe, było zaledwie 3 proc. wyciągu z tej rośliny. Z kolei preparaty polecane w walce z objawami menopauzy zawierały zaledwie 18 proc. deklarowanej przez producenta dawki izoflawonów soi czy 38 proc. izoflawonów kończyny czerwonej” - czytamy.

W rozmowie z “DGP” Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków stwierdziła, że zawartość składników aktywnych nie może być niższa niż 90 proc. Tymczasem suplementy diety zawierające witaminy miały zaledwie ok. 30 proc. tego, ile deklarowano w ulotce.

Od niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneOd niedzieli nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażoneCzytaj dalej

Kupujemy coraz więcej

Analiza rynkowa przeprowadzona przez firmę Iqvia wykazała, że Polacy od stycznia do listopada 2019 roku wydali na suplementy blisko 3,4 mld zł. To o 200 mln zł więcej niż rok wcześniej. NIL wybierał suplementy z listu stu najbardziej popularnych produktów tego typu. Pracownicy Instytutu zakupili je w aptekach.

“Podobne badanie NIL przeprowadził w 2017 r. - wówczas sprawdził na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego probiotyki, czyli preparaty zawierające kultury bakteryjne lub drożdże (pacjenci często stosują je jako uzupełnienie przy kuracji antybiotykami). Z 30 przebadanych tylko pięć spełniało normy. Reszta była właściwie bezużyteczna” - pisze “DGP”.

Polacy kochają suplementy diety

Problem spożywania suplementów w Polsce jest ogromny. Resort zdrowia podaje, że po takie produkty sięga regularnie niemal 20 procent Polaków. Problemem jest też skala produkcji i ilość dopuszczanych do sprzedaży suplementów. Z raportu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat suplementów diety wynika, że tylko w 2017 roku wprowadzono do obrotu ponad 15 tys. nowych preparatów.

Na popularność takich wyrobów wpływa także brak świadomości Polaków, którzy nie rozróżniają leków i suplementów oraz mit o tym, że suplementy są zdrowe i można ich brać tyle, ile się chce - w końcu to witaminy. Nie pomagają też media, które są zalane reklamami suplementów diety. Wystarczy włączyć na parę minut telewizję, by zostać zasypanym informacjami na temat cudownych preparatów. Dlatego rząd planuje wprowadzić podatek od reklam suplementów diety, a 10 proc. opłat będzie trafiać do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zmiany w 500 plus również w 2020. Problematyczna sprawa z wnioskami może wielu wprowadzić w błądZmiany w 500 plus również w 2020. Problematyczna sprawa z wnioskami może wielu wprowadzić w błądCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Prosty i naturalny sposób na nadciśnienie. Aby go przygotować wystarczy kilka minut
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News