O subwencję można się ubiegać od środy
pixabay/BeatriceBB
Autor Radosław Święcki - 29 Kwietnia 2020

Właśnie się zaczęło. Świetne wiadomości dla miliona Polaków

Środa, godzina 18.00 – od tego momentu mikro, małe i średnie firmy mogą ubiegać się o subwencję, przyznawaną w ramach Tarczy Finansowej finansowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Środki mają służyć przede wszystkim finansowaniu bieżącej działalności, np. wynagrodzeń pracowników. Prezes PFR Paweł Borys przewiduje, że dzięki temu wsparciu uda się uratować ok. milion etatów.

Subwencje od dziś

O subwencję przyznawaną w ramach Tarczy Finansowej przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać od środy 29 kwietnia, od godz. 18.00 za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Prezes PFR podkreślał w programie „Koronawirus” telewizji WP, że dla mikrofirm przygotowano 25 mld zł, zaś dla małych i średnich przedsiębiorstw 50 mld zł.

- Z naszych szacunków wynika, że to powinno wystarczyć i pokryć potrzeby przedsiębiorców w związku ze skutkami koronawirusa – podkreślił Borys.

W wywiadzie prezes PFR wyjaśniał zasady przyznawania subwencji dla mikrofirm, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Żłobki i przedszkola od 6 maja, ale duże polskie miasto mówi Żłobki i przedszkola od 6 maja, ale duże polskie miasto mówi "nie". Prezydent porównuje do szaleństwaCzytaj dalej

- Mikrofirmy logując sie na stronie banku, w którym prowadza rachunek mogą złożyć wniosek o subwencję finansową z PFR. Ta subwencja będzie zależała od liczby pracowników – na 1 pracownika może to być 12, 24 lub 36 tys. zł, w zależności od tego czy przychody tej firmy spadają o 25,50 lub 75 proc. – tłumaczył Borys.

W przypadku małych i średnich firm kwota subwencji będzie zależała od ich przychodu w ubiegłym roku.

- Może to być 4,6 albo 8 proc. tych przychodów, w zależności od tego czy odczuwają spadek 25,50 lub 75 proc. w miesiącu kalendarzowym licząc do poprzedniego miesiąca albo do po okresu roku poprzedniego – wyjaśniał prezes PFR.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. 3,5-letni Kacperek nadal nie odnaleziony. Opublikowano film z miejsca poszukiwań, poruszający widok i dramatyczny materiał dziennikarza WP

GW: Zdruzgotane pielęgniarki przerywają milczenie. Twierdzą, że rządzący ukrywają prawdę o epidemiiGW: Zdruzgotane pielęgniarki przerywają milczenie. Twierdzą, że rządzący ukrywają prawdę o epidemiiCzytaj dalej

Pieniądze w ciągu kilku dni?

Ubiegając się o subwencję przedsiębiorcy będą musieli przygotować dane o zatrudnieniu i spadku w przychodach, a także o tym jakie przychody mieli w roku ubiegłym. Prezes PFR podkreślił, że w przypadku korzystnej weryfikacji tych danych, środki mogą zostać przyznane nawet następnego dnia.

- Zakładamy ze proces ten będzie przebiegał w ciągu kilku dni i w tym czasie przedsiębiorcy będą mieli te środki na swoich rachunkach – podkreślał Borys.

Według prezesa PFR subwencje powinny służyć przede wszystkim finansowaniu bieżącej działalności, np. wynagrodzeń. Borys prognozuje, że dzięki temu wsparciu uda się uratować ok. miliona etatów.

Sekielski przed wyborami może wywołać zamieszanie. Datę ujawni za kilka dniSekielski przed wyborami może wywołać zamieszanie. Datę ujawni za kilka dniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 76-latka skręcała w lewo, wjechała pod samochód. Reanimacja na ulicy, kobieta nie żyje
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. "Odmrożenie granic" w Polsce. Minister wyjawiła szczegóły i podała jeden termin
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News