subwencja wyborcza
Flickr/Piotr Drabik
Autor Paulina Musianek - 17 Października 2019

280 mln zł subwencji za wybory. Wiadomo już kto i ile dostanie

Subwencja wyborcza przyniesie zwycięskim partiom ponad 280 mln złotych z kasy państwa. Każdego roku mogą liczyć na "premię" w wysokości 70,5 mln zł.

Subwencja wyborcza to swego rodzaju “premia” za zaufanie wyborców i jedno z głównych źródeł finansowania partii politycznych. Środki z budżetu państwa otrzymują te ugrupowania, które otrzymały w wyborach do Sejmu co najmniej 3 procent ważnie oddanych głosów na jej okręgowe listy kandydatów w skali kraju. W przypadku koalicji próg ten rośnie do 6 procent.

W tej kadencji, jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, wysokość subwencji wyniesie łącznie 70 mln 415 tys. zł. Przez cztery lata urzędowania w parlamencie wszystkie ugrupowania dostaną w sumie 281 mln 660 tys. zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na realizację zadań statutowych partii.

14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczenia14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczeniaCzytaj dalej

Subwencja wyborcza - wysokość zależna od uzyskanego w wyborach wyniku

Wysokość subwencji jest uzależniona od uzyskanego wyniku w wyborach i obliczana na podstawie specjalnego algorytmu.

Jak czytamy na money.pl, “wysokość rocznej subwencji dla danej partii politycznej ustalana jest w oparciu o procent uzyskanych głosów poparcia, a później przeliczana na każdy jeden głos. Dla partii, które uzyskały od 3 do 5 proc. poparcia, liczy się 5,77 zł za każdy głos. Ugrupowania, które otrzymały powyżej 5, ale poniżej 10 proc. dostaną 4,61 zł za każdego wyborcę. Te, na których zagłosowało powyżej 10 a poniżej 20 proc. wyborców, dostają 4,04 zł za głos. Partie z poparciem powyżej 20 proc. a poniżej 30 proc. dostają 2,31 zł "na wyborcę", a ugrupowania z poparciem wyższym niż 30 proc. dostają 0,87 zł za każdy uzyskany głos”.

W wyborach do Sejmu próg subwencyjny przekroczyły: Prawo i Sprawiedliwość (43,59 proc.), Koalicja Obywatelska (27,40 proc.), Lewica (12,56 proc.), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. W galerii handlowej podszedł do niej starszy pan i poprosił o przysługę. Po wszystkim uciekła do toalety i długo płakała
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News